בגיל 35 אתם מגלים ששיקרו לכם: אפשר לחיות במדינת ישראל בפלוס בחשבון העו"ש. מיהם הישראלים שמצליחים לסגור את החובות והמינוסים תוך 90 ימים?

אם היו נותנים לכם 200,000 שקלים במזומן, והיו אומרים לכם לזרוק אותם למדורה - הייתם עושים זאת? על סמך ההתנהלות הכלכלית בישראל, כנראה שכן... זהו הסכום שמשלמת משפחה ישראלית ממוצעת על החובות והמינוסים במהלך 40 שנה. בעולם בו 72% ממקרי הגירושים נובעים מלחץ כלכלי, שמהווה גם גורם משמעותי לנזקים בריאותיים ונפשיים - אין מנוס מללמוד אחת ולתמיד כיצד לנהל את הכספים שלנו. ואיך עושים את זה? יצאנו לבדוק.

כבר מגיל צעיר לימדו אותנו שצריך לחסוך, אבל מעולם לא תיארנו לעצמנו עד כמה חזקה ההשפעה של החיסכון על רמת החיים שלנו, בהווה ובעתיד. למעשה, מתברר שהמשוואה הרבה יותר פשוטה ממה שנדמה לנו: יותר חיסכון = יותר כסף פנוי = יותר השקעות = יותר כסף. עד כמה זה פשוט? על פי אופיר זילביגר (33), יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה ולניהול ההון האישי, פשוט מאוד. למעשה הוא טוען שאת השלב הראשון והחשוב ביותר אתם יכולים לעשות בתוך פחות מ-5 שניות, שישנו לכם את החיים מקצה לקצה.


זילביגר באחת ההרצאות הפיננסיות שלו.

זילביגר, מצטיין חטיבת הנח״ל (במיל') במבצע צוק איתן, מספר שהוא נשוי באושר + חמישה קטנטנים. הוא מספר שבמהלך הקריירה הענפה שלו בתור יועץ פיננסי, הוא ליווה יותר מ-700 משפחות, שלהן 2,500 ילדים (שלא לדבר על עשרות האלפים שנחשפו לתכנים החינמיים שלו) - ועזר לכולם להשתחרר ממעגל העוני, להתנהל נכון בצורה כלכלית, להגדיל את ההון האישי ולחיות חיים מאושרים.

עם השנים התאהב זילביגר במקצוע שלו יותר ויותר. הוא הפך לפרשן כלכלי בתקשורת, והצטרף לאיגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה. הוא מספר שהשקיע המון כסף ומשאבים בלמידת תחום הפיננסים כדי שיוכל להנגיש אותו לאחרים עד כמה שניתן. אני מודה שבהתחלה חשבתי לעצמי: "מה כבר צריך לדעת על ניהול פיננסי נכון?" אבל במהלך השיחה התברר לי שרובנו לא יודעים כלום על ניהול הכספים שלנו, מה שללא ספק משמח מאוד את הבנקים והתאגידים השונים שניזונים מהריביות שלנו.

"אתה מבין," מסביר לי זילביגר, "אני מרגיש תחושת שליחות אדירה שבוערת בתוכי, והקריירה שלי מסבה לי סיפוק אדיר. לא רק שאני עוזר למשפחות לחיות חיים נורמליים, אני גם באיזשהו מקום מתמודד מול אחד הסיוטים הכי גדולים שחוויתי בחיים, פעם אחר פעם, כאשר בכל פעם הניצחון שלי גדול ומפואר יותר ויותר מהקודם לו."

על מה אתה מדבר?
"לפני כמה שנים גם אני הייתי שקוע עד הצוואר בחובות כלכליים שחנקו אותי ואת המשפחה שלי בכל יום. ערב אחד חזרתי מהעבודה בעשר בלילה כדי להרוויח שעות נוספות, ואני זוכר שפשוט ישבתי על יד הילדים שלי במיטה ובכיתי. איך יתכן שאני מגיע הביתה כשהילדים ישנים? האם אלה החיים שאני רוצה לחיות? מה הכסף שווה לי אם אני לא יכול לגדל את הילדים שלי? באותו רגע תפסתי את עצמי בידיים, והחלטתי שלא עוד."

לצפייה בסדרת הסרטונים שתעזור לך לצאת מהמינוס לחץ כאן >>

וזה בעצם השלב הראשון שסיפרת עליו?
"בדיוק. לא לקח לי יותר מ-5 שניות להגיע להחלטה הגורלית הזו. לא יתכן שיש לי הכל - רכב, אישה, ילדים, בית ועבודה טובה, ובכל זאת אין לי כלום. החלטתי שאני לוקח את עניין הניהול הפיננסי לידיים, מתחיל לגרום לכסף לעבוד בשבילי וחי את החיים בדיוק כמו שאני רוצה וכמו שמגיע לי. הפסקתי להשתעבד למערכת, ואני יכול לומר לך בלב שלם שמעולם לא הרגשתי חי כל כך. עד מתי לרדוף אחרי מזומנים? עד מתי לספור שקלים בלילה? עד מתי לקנות מוצרים בסופר ולהרגיש אשמה על כל שקל שיוצא מהכיס?"


"עשיתי את זה בשבילם". משפחת זילביגר המאושרת. 

בכנות, איך היית מתאר את המצב הנוכחי במדינה?
"נוראי. אנשים חיים ממשכורת למשכורת, קורעים את עצמם, מקריבים המון ובכל זאת לא סוגרים את החודש. תגיד לי - איך במדינה שבה עולה למעלה ממיליון שקל שקל לגדל ילד, אנשים מזלזלים ולא עושים הכול כדי לנהל את הכסף שלהם בצורה הכי טובה שאפשר? אני באמת לא מבין איך אנשים מצליחים לחיות ככה, ולומר לך את האמת? אין פלא שאנחנו שומעים כל כך הרבה אנשים שמתמוטטים ובתים שמתפרקים בגלל לחץ כלכלי. הסטרס הזה הוא המגיפה של הדור שלנו. זו שערורייה שמכאיבה לי בכל בוקר שאני מתעורר, בעיקר כשאני יודע באיזו קלות ניתן לפתור את הדברים."

נו, אז ספר לכולנו: איך נוכל להפוך את היוצרות?
"על השלב הראשון כבר דיברנו - הכל מתחיל מהראש. קודם כל, קחו החלטה חד משמעית שאתם עומדים לנהל את הכסף שלכם בצורה נכונה, ויהי מה! כמובן, עדיף ששני בני הזוג יהיו שותפים לתהליך, אבל גם כשזה לא המצב - ברור שעדיף שרק אחד ייקח אחריות מאשר אף אחד. בהמשך חפשו באילו אפיקים אתם יכולים לחסוך, אל תתפתו לתרבות הצריכה המוגזמת והישארו עם יד על הדופק. השתדלו להחזיר את כל החובות שלכם כמה שיותר מהר, ושמרו על מאזן כספים חיובי, כך שתוציאו פחות ממה שתכניסו. ככל שתכסו את החובות שלכם יותר מהר - כך תתפנה לכם עוד ועוד הכנסה לדברים שאתם באמת רוצים לממן. מהירות סגירות החובות תלויה בכמות המחויבות שאתם מביאים איתכם לתהליך."

אוקיי… ומה הלאה?
"כיסיתם את החובות? הגעתם למאזן נייטרלי? מעולה. הגיע הזמן למנף את הכסף, ולגרום לכסף שלכם - לייצר לעצמכם עוד כסף! הימים בהם אתם עובדים בשביל הכסף נגמרו, ומעכשיו הכסף עובד בשבילכם. לצערי הישראלים הכניסו לעצמם לראש שחייבים להשתעבד למשכנתא כדי להגיע לרווחה כלכלית בגיל 50. צריך להבין שהתנהלות כלכלית היא כמו רכבת - בהתחלה זזה לאט, אבל בהמשך היא בלתי ניתנת לעצירה. זה לא שעכשיו אתם נחנקים ובהמשך יהיה בסדר. אם ההתנהלות שלכם כרגע שגויה - בעוד עשר שנים המצב יהיה רק יותר גרוע. וההיפך: אם עליתם על המסלול הנכון, זה רק ילך וישתפר."

הכל טוב ויפה, אבל מי הם אותם האנשים שיצליחו לנהל את הכסף שלהם בצורה נבונה?
"שמע, לא מדובר במדע טילים, ולא צריך בשביל זה כישורים מיוחדים. כל מי שמחפש שינוי, רוצה שיפור ברמת החיים ונמאס לו להיות במינוס ולחיות ממשכורת למשכורת - מסוגל להצליח לנהל את הכסף שלו ובגדול. כל מי שרוצה לדאוג לעתיד הילדים, לפרוש בכבוד ולהפסיק להיות פראייר. וכמובן - מי שמוכן להשקיע את המאמץ ואת המשאבים הנחוצים. בחיים לא ראיתי גשם של שקלים או עץ שמגדל שטרות של 200 ש"ח. דברים כאלו לא מגיעים במטה קסם. עד שימציאו את עץ הכסף, כדאי שנלמד להתנהל מבחינה פיננסית, כי אף אחד לא יעשה את העבודה בשבילנו."


חוכמת הכסף - זה עד כדי כך פשוט?

ומה אם אין בי את היצר המתמטי הזה של התעסקות עם מספרים?
"מה זאת אומרת? אני פשוט לא מצליח להבין את החשיבה הזאת. אין לך יצר לחיות חיים טובים? להרוויח כמו שצריך? לשלוט בגורל שלך? זה לא משהו שמדבר אליך? אם אין בך את הרצון ואת הדרייב לשמור על הכסף שלך ולנהל אותו כמו שצריך, ואם אתה לא מוכן להשקיע את המינימום בשביל החיים שלך ושל המשפחה שלך - אתה נמצא בבעיה קשה. מאיפה אתה חושב שתביא מספיק כסף הביתה? איך תוכל לדאוג לעתיד הילדים שלך? איך תצליח לצאת לפנסיה בכבוד? זה משגע אותי שאנשים יעבדו חצי מהיום או יותר, אבל לא יהיו מוכנים להשקיע כמה שעות בשביל להרוויח עוד כמה אלפי שקלים בחודש. הכסף כבר אצלכם, כבר הרווחתם אותו - אז למה להיפטר ממנו בקלות שכזו? ברגע שתכניס את זה טוב טוב לראש, אתה כבר תהיה במצב יותר טוב מאשר 50% מהאוכלוסיה."

לצפייה בסדרת הסרטונים שתעזור לך לצאת מהמינוס לחץ כאן >>כן, אבל מה אם יקח לי הרבה זמן להגיע ליעדים שלי?
"אני לא רוצה לשקר לך - רווחה כלכלית יכולה להגיע אחרי חודש, ויכולה להגיע אחרי שנה וחצי. זה תלוי בהרבה מאוד גורמים כאלו ואחרים, אבל אני כן יכול לומר לך בוודאות שמוטב מאוחר מאשר אף פעם. בין אם אתה בן 30-40 וחושב שהגיע הזמן לדאוג לילדים שלך, ובין אם אתה בן 40-50 והילדים כבר עזבו את הבית - אנחנו חיים בעולם שכסף הוא המנוע שלו, ואנחנו ממש לא יכולים להתכחש לעובדה הזו."

נשמע טוב, אבל תוך כמה זמן באמת אפשר לראות כסף?
"השאלה היא מה ההגדרה שלך ל'לראות כסף'? כסף שוטף שנכנס לך לעובר ושב? כסף פנוי לכיסוי חובות? הכל תלוי בך, וזה בדיוק היופי שבדבר - אתה אחראי לכסף שלך, והגיע הזמן להוציא אותו מהידיים השמרניות של הבנקים ושל המדינה. עבדת בשביל הכסף הזה, ופשוט לא הוגן שתשרוף אותו על ריביות ועמלות. אבל בגדול, אם אתה לומד את הכלים הנכונים מהאנשים הנכונים, כבר בחודש הראשון תוכל לראות שיפור משמעותי של מאות ואפילו אלפי שקלים בחשבון העו"ש שלך."

האמת - סקרנת אותי ממש. מאיפה אני יכול להשיג גישה לידע שכזה?
"אני חלילה לא מאשים אף אחד, אבל מאחר שהבנתי כמה נמוכה רמת הידע הממוצעת במדינה שלנו לגבי התנהלות פיננסית - החלטתי לעשות משהו כדי שכולם יוכלו לקבל את ההבנה והידע הנחוצים להם. מעבר לכך, אני יודע עד כמה קשה להיות במצב כל כך מחניק, ואיזו תחושה מדהימה זו לצאת מה'תקיעות' האינסופית - ולכן החלטתי לארגן את כל הידע שצברתי בשנותיי האחרונות בתור יועץ פיננסי, לסדרת סרטוני וידאו חינמית שמבוססת על שיטה זוכת פרס נובל לכלכלה, ומכילה ים של טיפים, עקרונות, כלים וידע. בסוף הסדרה סוף סוף תבין איך לצאת מהמינוס ולהתחיל חיים חדשים."


"השקעתי מאות שעות ועשרות אלפי שקלים בהכנת הסדרה"

נשמע מדהים, תודה רבה! משהו אחרון לסיום?
"חשוב לי שתדע שאפשר גם אחרת - שלא חייבים לחיות בין מינוס אחד למישנהו, ושהחיים שלנו לגמרי נמצאים בשליטתנו. צריך רק להתפקס, לכוון גבוה, להשקיע למען המטרה ואתה כבר תראה שדברים ישתנו. רוצה לשמוע סוד? אין שום הבדל בינך לבין המיליונר שגר רבע שעה נסיעה ממך, חוץ מזה שהוא מבין את החשיבות של ניהול פיננסי ושהוא מוכן להשקיע את המשאבים הנחוצים למען הכסף שלו."

לחצו כאן וקבלו את הסרטון הראשון בסדרה ישירות אליכם למייל!

 

 

 

אין בכתבה זו, שום הבטחה להכנסה או התעשרות מתחום הייעוץ הפיננסי, ההצלחה של כל תלמיד נמדדת ביכולתו האישית, המקצועיות ומספר גורמים נוספים.
יש לציין, שמוצע קורס התנהלות פיננסית נכונה בסיום צפיית סדרת הסרטונים למי שיראה לנכון להצטרף לקורס מסוג זה.
לעזרה או שאלות צור קשר [email protected]