״החובות שלי רק מעמיקים מחודש לחודש, אבל אני בכל זאת נהיה עשיר יותר!״ המיליונרים הישראלים חושפים [פרויקט מיוחד]

כולנו יודעים איך מינוס בבנק מתחיל. לוקחים הלוואה קטנה בשביל הרכב, עוד אחת קטנה בשביל החופשה הקרובה, ועוד אחת בשביל הספה המדהימה שחלמנו עליה כל כך הרבה זמן… ובום - החשבון נחסם מבלי שבכלל שמנו לב. הנתונים מדאיגים: בישראל של ימינו, רק 4% מכלל האוכלוסיה רכשו השכלה פיננסית כזו או אחרת, במטרה לנהל את הכסף שלהם בצורה נבונה ויעילה. אז איך עוצרים את כדור השלג של הלוואות, איך מתרוממים מהמינוס ואיך גורמים לפלוס לעבוד בשבילנו? בואו נבין איך עובד הראש של המיליונרים.

הנה פתיח לא שגרתי לכתבה לא שגרתית: אני חייב להודות שאם היה לי שקל על כל פעם שהייתי מדמיין את החיים בתור מיליונר - סביר להניח שכבר הייתי מיליונר. מאז ומתמיד לימדו אותנו שלכסף יש ערך, ועם השנים אפילו למדנו את זה על בשרנו - אבל איך זה הגיוני שאדם אחד יכול לעבוד במשך 12 שעות ביום, ובכל זאת להרוויח עשירית מהסכום שמרוויח אדם אחר שעובד 8 שעות בלבד? כדי לקבל מענה על השאלות האלו, ובכלל - לפגוש זווית ראייה חדשה על כסף, הזמנתי את אופיר זילביגר (33), יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה ולניהול ההון האישי, לראיון חושפני ומלמד.


זילביגר בכנס של טוני רובינס.

זילביגר, נשוי+5 ובעל תואר שני, הוא האיש שהכשיר צוות שלם של יועצים פיננסיים מקצועיים שהצילו במהלך השנים מעל 700 משפחות. הוא מספר שבעבר עבד במשרד הביטחון, הביא משכורת נאה הביתה, אבל בכל זאת בקושי הצליח לסגור את החודש, אם בכלל.

זילביגר החליט שהוא לוקח את העניינים לידיים, הלך ללמוד תכנון פיננסי אצל יועץ לכלכלת הבית מארה"ב, והשתתף בעוד אינספור קורסים וסדנאות. הוא החל לשים לב לשיפור משמעותי במאזן הכספים המשפחתי, ולאחר שנה אפילו הצליח להגדיל את ההון שלו באמצעות ההון הקיים. כשהבין ש"פיצח" את השיטה, ושיש לו זהב בידיים - הוא החליט להפוך את התחביב למקצוע, ולהציל עוד אלפי הורים וילדים.

עם הזמן הוא הקים משרד ייעוץ משלו, הפך לפרשן כלכלי בתקשורת, התקבל כחבר באיגוד היועצים והמאמנים של כלכלת המשפחה והכשיר עוד אין ספור יועצים, במטרה אחת בלבד - לחסל את העוני הקיים במדינה ולהביא למצב של רווחה כלכלית בקרב האזרחים המתקשים. 

"התחתנתי בגיל 18, ובגיל 21 אני ואשתי הכנסנו יחד כ 20,000 בחודש. למרות שהמשכורות שלנו היו לא רעות, בכל זאת הקפדנו ליפול לכל בור כלכלי אפשרי - רכב, משכנתא, דירה, הלוואות ומה לא. לקח לנו הרבה מאוד זמן לאמוד את גודל הבעיה. בגיל 27 אמרתי לעצמי שזה לא יכול להיות. הרי עשיתי צבא, יש לי 2 תארים, יש לי משפחה מדהימה, רכב ודירה, ובכל זאת אני לא מצליח להנות מכלום."

מתי בדיוק החלטת לקחת את עצמך בידיים?
"אני זוכר שבוקר אחד הורדתי את הילדים בגן. הייתי בדרך לעבודה, כאשר יש לי דיון חשוב מאוד בעוד כמה שעות בתל אביב. החלטתי להיכנס לתחנת דלק כדי לתדלק לפני הנסיעה, אבל אף אחד משלושת כרטיסי האשראי שלי לא עבר. הבנתי שאני בחריגה מהמסגרת - ושם קיבלתי כאפה. זה מביך… מה אני עושה? מבקש הלוואה? מספר להורים? לאישתי? אמרתי לעצמי שפה הגבול - אני מגדל ילדים, השתתפתי במלחמות, יש לי שני תארים, ועל זה אני נופל? לא יכול להיות שיש לי הכל ובכל זאת אין לי כלום."

ומה בעצם עשית?
"תראה, זה לא סוד שבמדינה שלנו אף אחד לא באמת יודע איך להתנהל עם כסף. זה מצחיק כשחושבים על זה, כי אנחנו עובדים קשה מאוד כדי להרוויח כסף, אבל בעצם לא מוכנים לרכוש השכלה נוספת ולעבוד עוד טיפה כדי באמת לשמור אותו אצלנו. המשכורת זה לא מה שאתה מקבל בתלוש, אלא מה שנשאר לך אחרי ההוצאות והניכויים השונים. באותו הזמן פשוט החלטתי ללמוד. קודם כל למדתי איך לנהל את הכסף כדי שאוכל לסגור את כל החובות, ולאחר מכן הבנתי איך לבנות הגנות כלכליות. אחרי שהמאזן התאפס החלטתי ללמוד איך לייצר עוד כסף באמצעות הכסף שלי."

לצפייה בסדרת הסרטונים שתעזור לך לצאת מהמינוס לחץ כאן >>רגע, תסביר: מה זאת אומרת לייצר עוד כסף באמצעות הכסף שלך?
"זה פשוט מאוד. לצערי, רווחת בחברה שלנו הדעה כי כל אחד חייב לקחת משכנתא כדי לקנות בית ורכב, ולמעשה להשתעבד לחובות עד גיל 50. אבל לא כך העשירים שבינינו חושבים. למעשה, ההבדל היחיד בין אותו אחד שמתקשה לסגור את החודש לבין המיליונר הממוצע, הוא שהמיליונר יודע כיצד לנהל את הכסף שלו נכון, וכיצד להפיק ממנו עוד כסף."

אוקיי… תוכל לפרט?
"בוודאי. אחד הסודות שהופכים את העשירים לעשירים יותר, הוא ההרגל להוציא בכל חודש פחות ממה שהם מכניסים ולהשקיע את ההפרש. נשמע פשוט, נכון? הבעיה היא שהתנהלות כלכלית נכונה היא בדיוק כמו דיאטה. כולם יודעים מה צריך לעשות כדי לרדת במשקל, אבל כמעט אף אחד לא מצליח לעשות את זה... מעבר לכך, אנחנו חייבים להבין שהלוואה היא בדיוק כמו פלסטר - ולא, לא משנה אם זה לצורך החופשה הקרובה, לשיפוץ שאתה מתכנן או לרכב החדשני שאתה מת לשים עליו את הידיים. זה בסך הכול פלסטר. הלוואה לא תפתור לך שום בעיה ולא תקדם אותך לשום מקום."

למה לא? היא הרי מעניקה רווחה כלכלית ונותנת לנו אוויר לנשימה.
"זה מה שאתה חושב. על פי נתוני הלמ"ס, כמעט מחצית ממשקי הבית בישראל (46%) היו השנה במשיכת יתר (אוברדראפט), וכשליש ממשקי הבית האלה נמצאים במינוס תמידי. אתה מבין מה זה אומר? אנשים משתעבדים לחובות, נאבקים להישאר עם הראש מעל המים, ועוד משלמים על זה כסף! כמה כסף? משפחה ישראלית ממוצעת, משלמת במהלך 40 שנה כ-200,000 ש"ח ריבית על המינוס שלה. פשוט כואב לי לראות את המספרים האלה, ולדעת שמה שגורם להם הוא פשוט חוסר ידע והתנהלות כלכלית שגויה. אתה יודע איך הראש של המיליונרים עובד?"

נו?
"אז כבר סיפרתי לך שהם יודעים לנהל את הכסף שלהם בצורה נכונה ושהם יודעים להפוך אותו לעוד כסף, אבל איך? מאחר והמצב הכלכלי שלהם לא מוגדר קריטי, הם יכולים לקחת הלוואה, אבל רק לשם מימון ההשקעה העתידית שלהם. מה זאת אומרת? הכסף שלהם הוא עובד חרוץ, לא מתלונן, עובד 24/7, גם בשבת ובכיפור, והוא עושה להם עוד כסף!"


זילביגר: "רוב המיליונרים עושים את הונם בעצמם"

מעניין, אבל איך זה אפשרי?
"שוב, כשאדם נמצא במסלול הנכון, והוא מצליח לסגור את החובות שלו ולאזן את המינוס - יש לו הרבה יותר אוויר לנשימה ומרחב לנוע, והוא יכול גם להשקיע את הכסף שלו באפיקים רווחיים שונים, ולא רק בהישרדות יומיומית. ניתן להשקיע במוצרים פיננסיים כמו איגרות חוב, מניות, קופות גמל ונדל"ן - כל זה במטרה להפוך את הכסף לעוד כסף. אם המשפט האחרון נשמע לך כמו סינית, כנראה שאתה פשוט חייב לחדד את הידע הפיננסי שלך. לסיכום, המיליונרים לוקחים הלוואות לצורך השקעות, ולכן החובות של המיליונר הממוצע גדלים - אבל יחד איתם גדל בשווי של הנכסים וההשקעות. לא סתם הרווח השנתי שלהם גדול כמעט פי 2 מהמשכורת."

ללא ספק נשמע כמו חלום, אבל אני לא חושב שאני יכול להגיע להישגים שכאלו…
"אופס! נכשלת בשלב הראשון. לפני שאתה מתחיל תהליך שכזה, עליך לשנות את התודעה הכלכלית שלך. אתה צריך לרצות את השינוי באמת, ולהכניס לעצמך לראש שממש לא מדובר בעניין מסובך, ושהעתיד של המשפחה שלך יושפע המון מההחלטות שלך היום. אני מבטיח לך שזה שטויות, שכסף ומספרים הם לא מפחידים כמו שאתה חושב, ושאתה תודה לעצמך כל יום ויום על התהליך שעברת והשינוי שחוללת."

לצפייה בסדרת הסרטונים שתעזור לך לצאת מהמינוס לחץ כאן >>ומה אם יקח לי הרבה זמן להגיע לרווחה כלכלית?
"עדיף מאוחר מאשר אף פעם. אתה ממש לא רוצה להפיל את כל העול על הילדים שלך, וגם אם לא תהיה מיליארדר, לפחות תוכל להנות בפרישה שלך עם הון מכובד וראש נקי מדאגות. כמובן שהרגע שבו תהיה חופשי מדאגות כלכליות יגיע בהתאם לפרמטרים מסוימים כמו רמת החובות, רמת ההשקעה שלך בניהול הפיננסי וגובה ההכנסה, אבל בתור התחלה - באמצעות ניהול נכון תוכל לחסוך מעל 1,000 שקלים בכל חודש."


זילביגר במהלך ההכנה של סידרת הסרטונים.

יודע מה? אני מוכן לנסות. מאיפה מתחילים?
"מאחר שאני יודע שהחינוך הפיננסי במדינה לוקה בחסר, ומכיוון שאני יודע עד כמה זה פשוט לחולל שינוי אדיר וחיובי בחיים של משפחות שלמות - הכנתי סדרת סרטוני הדרכה קצרה, שמאגדת בתוכה את כל הידע והכלים שצברתי במהלך השנים בתור יועץ פיננסי, ומלמדת את הבסיס הדרוש לצורך ניהול כספים בצורה נכונה. אגב, כדאי להשיג גישה להדרכה כמה שיותר מהר, כי הקולגות שלי לא ממש מתלהבים מזה שאני חושף ככה את כל הסודות, ודי מעוניינים להוריד אותה…"

נשמע מעולה ומחכים, תודה רבה! מילה לסיום?
"חשוב לי מאוד שתדע שאפשר גם אחרת - אף אחד לא חייב להגיע לשפל המדרגה, ואפשר לעצור גם קודם. אם היית מספר לי לפני עשר שנים שיהיו לי 3 דירות משלי ועסק משגשג שעוזר למאות אנשים בשנה - כנראה שהייתי צוחק ואומר לך שאני קודם כל צריך להתמקד בלסגור את החודש ולעזור למשפחה שלי לשרוד. בדיעבד, היום אני מבין שרכישת הידע הפיננסי הדרוש הייתה הרבה יותר פשוטה ממה שאני חושב, ואני מקווה שעוד ישראלים רבים יגיעו לתובנה הזו בקרוב."

לחצו כאן וקבלו את הסרטון הראשון בסדרה ישירות אליכם למייל!

 

 

 

 

אין בכתבה זו, שום הבטחה להכנסה או התעשרות מתחום הייעוץ הפיננסי, ההצלחה של כל תלמיד נמדדת ביכולתו האישית, המקצועיות ומספר גורמים נוספים.
יש לציין, שמוצע קורס התנהלות פיננסית נכונה בסיום צפיית סדרת הסרטונים למי שיראה לנכון להצטרף לקורס מסוג זה.
לעזרה או שאלות צור קשר [email protected]