המורה של המדינה חושף: "הצלחתי להוביל עשרות אלפי תלמידים לציון 100 בבגרות במתמטיקה למרות שמעולם לא עשיתי אותה."

מה הכי מפחיד? רכבת שדים, סרט אימה או בחינות הבגרות במתמטיקה? אם תפנו את השאלה הזאת למאות אלפי תלמידים ישראלים אשר ניגשו עד היום לבחינות האלה, כנראה תגלו שהבחינה הייתה סיוט הלילה הגדול ביותר שלהם. אבל פתאום נראה שמשהו משתנה. יש דרך חדשה שהופכת את המבחן הגדול להרבה יותר פשוט והרבה פחות מפחיד ממה שהיה בעבר. הכירו את יוחאי טוויג (42), אחד המורים המוכרים ביותר בישראל, בעל ותק של 17 שנה. כבר 9 שנים שהוא מלמד עשרות אלפי תלמידים באתר GOOL (אתר לימודים אינטרנטי לבגרויות), ונחשב לאוטוריטה בעולם הלמידה המקוונת. הוא חושף שמעולם לא ניגש לבגרות במתמטיקה, על אף שבתעודת הבגרות שלו מתנוסס 100 עגול בחמש יחידות, וטוען שמצא נוסחה בדוקה שיכולה להוביל כל תלמיד בישראל לקבל 100 בבחינות הבגרות במתמטיקה, אחרי למידה של 20 דקות ביום בלבד. נשמע לכם לא הגיוני? יצאנו לבדוק!

טוויג מגיע לפגישה שלנו עם חולצה משובצת, ג'ינס וחיוך גדול. הוא לא דומה לאף מורה למתמטיקה שהיה לכם בתיכון, ואין לי שמץ של מושג למה חשבתי שאני הולך להיפגש עם אדם מבוגר בעל שפם וטוש ביד.


בתמונה: יוחאי טוויג מנכ"ל GOOL בגרויות.

9 שנים חלפו מאז שהקים יחד עם גיא סלומון את תחום הבגרויות באתר GOOL כדי לעזור לאותם תלמידים שמתקשים להבין את מה שכתוב על הלוח בכיתה כשמסביבם עוד 30 תלמידים. הפתרון שהוא מציע לתמידים הללו ברור מאוד: "אם מסבירים לתלמיד בקצב שלו - אין שום סיבה שהוא לא יבין."

בסדרת סרטונים חינמיים יוחאי חושף איך כל תלמיד יכול לקבל 100 בבחינת הבגרות במתמטיקה באמצעות לימוד של 20 דקות ביום.

יוחאי, אתה חייב לקוראים שלנו  הסבר קטן: איך מורה למתמטיקה שמלמד 17 שנה בבית ספר ברמת גן לא עשה בעצמו בגרות?
"ידעתי שזאת תהיה השאלה הראשונה שלך... אז הסיפור הוא כזה: בשנה שבה הייתי אמור להיבחן בבגרות במתמטיקה, משרד החינוך החליט להקל על התלמידים ולערוך הגרלה שבה ייבחרו שלושה מקצועות באופן אקראי. במקצועות אלו בחינת הבגרות לא תהיה חובה, והציון הסופי של מי שבחר לא לגשת יהיה הציון של מבחן המגן. באותה שנה הוגרלו המקצועות מתמטיקה, ספרות ואזרחות, וכמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם - ויתרתי על בחינת הבגרות במתמטיקה, וציון המגן שקיבלתי היה 100…"

איך הגעת לנהל את תחום הבגרויות באתר GOOL?
"זה לא קרה ביום אחד, והאמת היא שזה גם ממש לא היה החלום שלי. כשהייתי בן 28, סיימתי את התואר הראשון במדעי הרפואה ונכנסתי לעבוד במעבדה לנוירולוגיה של אוניברסיטת תל אביב. תחום המחקר הרפואי תמיד סקרן ומשך אותי, והייתי בטוח שאני הולך להגשים את החלום הגדול שלי. מהר מאוד התברר לי שעשיתי טעות רצינית: העבודה במעבדה פחות התאימה לי ואפילו שעממה אותי. זה לא היה משהו שרציתי לעסוק בו כל חיי.
מנגד, תחום ההוראה דווקא משך אותי. תמיד אהבתי ללמד אנשים ולעזור להם. כך החלטתי לשנות כיוון ולהתמקצע בהוראת מתמטיקה באופן רשמי.

עברו עוד כמה שנים שבהן הספקתי לסיים תואר שני בהוראת מתמטיקה ולימדתי בתיכון, באוניברסיטת תל אביב ובמכונים פרטיים. מה שקרה זה שיום אחד הציע לי גיא סלומון, שעבד איתי באוניברסיטה, להקים את חטיבת הבגרויות באתר GOOL, אתר הלימודים האקדמיים הגדול בארץ, שהוא ועופר לוי הקימו שלוש שנים קודם לכן. כששמעתי את ההצעה שלו, עברו לי בראש כל התלמידים שלימדתי בכיתה וראיתי שהמסגרת הזו פשוט לא מתאימה להם. חשבתי על התלמידים המתקשים שמאבדים ריכוז בכל פעם שמישהו שואל שאלה, ועל אלו שלא מצליחים להדביק את הקצב של שאר הכיתה ומרגישים מתוסכלים. ידעתי היטב שפלטפורמה שתעזור לכל ילד ללמוד לפי הקצב שלו תהיה לא פחות ממהפכנית, ותחסוך להורים אלפי שקלים על שיעורים פרטיים.

הצטרפתי לאתר GOOL, שכבר אז היה הצלחה גדולה בקרב הסטודנטים הישראלים, והובלתי את הפריחה שלו בתחום התיכונים והבגרויות. האתר מתמחה בחומרי הלימוד של התיכון, ועוזר לתלמידי תיכון ולמשלימי בגרויות להתכונן לבגרויות בעלות נמוכה וחסכונית - בטח בהשוואה למורים פרטיים ולמוסדות לימוד אחרים בארץ. אני גאה לספר שרק בשנה האחרונה היו לאתר שלנו כ-2.5 מיליון כניסות."

תגיד, למה בעצם לא ללמוד בכיתה עם המורה? הכי פשוט, לא?
"בוא תנסה רגע להבין את המגבלות של לימוד בכיתה. בעוד שבתחילת השנה כל התלמידים נמצאים פחות או יותר באותה רמה מבחינת ידיעת החומר (וגם זה לא תמיד), מן הסתם קצב הקליטה שלהם שונה, היכולת הלימודית שונה, חלקם נמצאים באזורים מרוחקים ורועשים יותר של הכיתה. בגלל כל הסיבות הללו, נוצרים פערים בהבנה ובקצב של התלמידים, פערים שהמורה מנסה לגשר עליהם כמיטב יכולתו. מצד אחד הוא מנסה לדאוג שכולם יבינו ושאף אחד לא יישאר מאחור, ומצד שני הוא חייב לשמור על קצב מסוים של התקדמות - אחרת שאר התלמידים יאבדו עניין וריכוז והוא לא יספיק כלום. בלתי אפשרי שמורה אחד ילמד בקצב שמתאים לשלושים תלמידים שונים.

לרוב, אחרי ארבעה שיעורים מתחילת השנה, מחצית מהתלמידים כבר מספיקים לצבור פער שגורם להם להרגיש מתוסכלים וחסרי אונים. תבין, תלמיד שנמצא מאחורי כולם מתבייש בדרך כלל לשאול שאלות בקול מול כל הכיתה. הוא לא רוצה שיחשבו שהוא טיפש או שיתרגזו עליו שהוא מפריע לשאר הכיתה להתקדם בחומר."

לקבלת גישה לקורס החינמי בנושא הצלחה בבגרות במתמטיקה השאירו פרטים >>

למה זה כך דווקא במקצוע המתמטיקה ולא בשאר המקצועות?
"שאלה מצוינת. כמעט בכל שאר המקצועות של הבגרות, הלימודים עוסקים ב'ידע'. ככל שהתלמיד יקרא יותר עמודים וישנן יותר - כך הציון שלו במבחן יעלה. אפשר להסתכל לדוגמה על הבגרות בהיסטוריה: אם תזכור ותדע יותר - תצליח יותר. תקרא על יותר תקופות, תעמיק ביותר פרטים ותראה את הציון שלך עולה. לכן גם יותר קל להשלים את החומר אם לשיעור אחד לא הגעת או שלא היית מרוכז.
לעומת זאת, במתמטיקה כל החומר בנוי בצורה של בניין. אתה יודע איך זה עובד: אם היסודות חלשים - שום דבר לא יעבוד, לא משנה כמה תשקיע. ככל שתוסיף עוד קומות ותגדיל את הלחץ על היסודות, כך גדל הסיכוי שהבניין יקרוס ויתמוטט. אם הידע הבסיסי של התלמיד רעוע, הפער שהוא צובר משיעור לשיעור רק הולך וגדל. הסיכוי להגיע לציון טוב הולך ומתרחק ממנו."

נשמע הגיוני, אבל למה דווקא אתר GOOL הוא התשובה לתלמיד שמרגיש שהוא צבר פער?  
"אתר GOOL נבנה בצורה כזאת שכל תלמיד שנרשם ומתחיל לתרגל - מקבל תכנית לימוד שמתאימה לו במיוחד. יש באתר GOOL קורסים שמתחילים ממש מאפס, ובהדרגה עולים עם התלמיד בצורה מתונה עד לרמה שבה נמצאת הכיתה בבית הספר. מה שיפה באתר זה שהוא מותאם לכל הרמות. המטרה שלנו בצוות האתר היא לא רק לעזור לאלו שמתקשים בכיתה, אלא גם לתת מענה לאלו שמרגישים שהם יכולים להתקדם והכיתה רק עוצרת אותם.
"אחרי 9 שנים שבהן עזרנו לאלפי תלמידים חולים שלא יכלו להגיע לבית הספר, לעולים חדשים בתהליך התאקלמות בכיתה, לחיילים משוחררים שרצו להשלים בגרות ולכל-כך הרבה סוגים של תלמידים - אני יכול להגיד בפה מלא שאתר GOOL הוא הכלי הטוב ביותר להדביק כל פער או ללמוד לבד כל חומר לימוד."

לקבלת גישה לקורס החינמי בנושא הצלחה בבגרות במתמטיקה השאירו פרטים >>אוקיי, גם מורה פרטי יודע את כל החומר מא' ועד ת'. מה כל כך שונה בדרך הלימוד באתר GOOL?
"קשה לשכנע אותך, אה? אז הנה שלושה דברים חשובים שאנחנו נותנים לתלמידים באתר GOOL ששום מורה פרטי לא יכול לתת: דבר ראשון, מורה פרטי מלמד אותך במסגרת זמן מסוימת, נניח שעה פעם או פעמיים בשבוע. האתר שלנו, לעומת זאת, זמין תמיד. בכל רגע נתון אפשר להיכנס אליו, להתחיל ללמוד ולהיות בקשר עם המורה. אם התלמיד מרגיש שהוא לא שולט בחומר ברמה הכי גבוהה, יש לו מגוון תרגילים שהוא יכול לפתור, ולבדוק את עצמו יחד עם המורה והקורס. חוץ מזה יש לנו את קבוצת ה'וואטסאפ' שבה אפשר לשלוח הודעות כל הזמן, לשאול שאלות ולקבל מענה מהמורים שלנו ומהתלמידים שמפרים זה את זה. זו לא מערכת שמורה פרטי יכול להציע.


(תמונות מתוך ה'וואטסאפ' של קהילת gool)  

דבר שני, באתר אתה יכול להחליט מתי ללמוד -  כל תלמיד לומד בצורה שונה ובזמן שונה. הכרתי הרבה תלמידים 'ינשופים' שמתרכזים רק בלילות. לאחרים אין הרבה זמן בערבים והם מעדיפים לקום מוקדם בבוקר וללמוד. כך או כך, אתר GOOL תמיד זמין עבור התלמידים והם מתקדמים בקצב שנוח להם.

דבר שלישי ואחרון - ב-GOOL למדנו עם השנים שתלמידים רבים לא מצליחים להתרכז בשיעורי מתמטיקה ארוכים, ולכן אורכו של כל סרטון באתר נע בין 5 ל-15  דקות. כשתלמידים רואים סרטון כבד של 37 דקות, הם מתייאשים מראש. אנחנו מעדיפים לקטוע את השיעורים ולקצר אותם, כך שבאמצעות 20 דקות למידה ביום כל תלמיד יוכל לקבל 100 בבחינות הבגרות במתמטיקה - ולדעתי אין תלמיד שלא יכול להשקיע 20 דקות ביום למען העתיד המקצועי שלו."


(התמונה מתוך כתבה באתר YNET)

אוקיי, שכנעת אותי. אם אני תלמיד שרוצה להתחיל לתרגל באתר GOOL, מה אני עושה?
"אני חושב שבשלב הראשון כדאי שתצפה בסדרת הסרטונים שלי.  תראה, אני יכול לשלוח אנשים ישירות אל האתר כדי שיתחילו לתרגל, אבל בסדרת הסרטונים החינמית שיצרתי אני חושף המון מידע חשוב שיעשה סדר בראש לכל תלמיד ויעזור לו לקבל 100 במבחני הבגרות במתמטיקה. וכשאני אומר כל תלמיד, אני מתכוון גם לאלו שכבר החליטו באופן סופי שהם לא מסתדרים עם מספרים, ולימודים זה פשוט לא בשבילם."

נשמע מצוין... איך מגיעים לסרטונים האלה?
"זה הכי פשוט בעולם. אני מצרף לכאן קישור מיוחד שכל מי שלוחץ עליו ונרשם מקבל ישירות למייל שלו גישה מיידית לסדרת הסרטונים. ואם בזכות הכתבה שלך הרבה תלמידים יצפו בסדרה, ויחליטו שהם דואגים לעתיד שלהם ולומדים 20 דקות ביום עד לבחינת הבגרות - אני את שלי עשיתי."

לצפייה בקורס החינמי בנושא "איך להשיג ציון 100 בבחינות הבגרות במתמטיקה ב-20 דקות למידה ביום" >>>