המשפחה שהצליחה להגיע מ "חמוד, אין לנו כסף לחוג" לרכישת דירה חדשה - איך הם עשו את זה?

אם היינו אומרים לכם שיש אנשים שהצליחו לצאת מהמינוס ולרכוש דירה תוך 180 ימים, הייתם אומרים שאנחנו משוגעים. גם אנחנו היינו סקפטיים, אבל כנראה שזה אפשרי וניתן להתחיל להתכונן לשינוי אמיתי בחיים שלכם. שנתיים אחרי תחילת המיזם ששיגע את המדינה – "המרוץ לדירה ב-180 יום" בדקנו האם משפחה שהשתתפה במיזם באמת הצליחה להגיע לעצמאות כלכלית ואפילו לעלות באיכות החיים.

לפני כשנתיים, המנטור הלאומי, אלון גל, זעזע את המדינה עם התוכנית החדשה שלו "המרוץ לדירה ב-180 יום". בתוכנית, ובסדרת סרטוני המבוא, גל מבטיח הבטחות רבות לעתיד כלכלי טוב יותר, סגירת המינוס, חופש כלכלי ואפילו דירה. כל אלו ב-180 ימים בלבד!

זה נכון שאלון גל כבר עזר ללמעלה ממיליון משפחות ב-20 שנות הניסיון שלו. וזה נכון שצוות המומחים שלו מלווה כל משתתף בתוכנית. אבל זה עדיין נשמע לנו יותר מידי טוב. אז יצאנו לבדוק האם התוכנית באמת עובדת.


אלון גל בכנס הבוגרים הראשון של התוכנית, "הערב הוכחתם לעצמכם שאין שינוי שאתם לא מסוגלים לעשות"

"יש שיטה," מסביר אלון גל בסדרת הסרטונים, "הבעיה היא שרוב האנשים שבמינוס חושבים שבגלל שיש עוד רבים במצב שלהם, אז הם לא צריכים לעשות שינוי... פה הטעות שלהם!"

הטעות הזאת בדיוק היתה נקודת המוצא של משפחת שביט. אחת מאלפי המשפחות שכבר עשו את התהליך, הגיעו לחופש כלכלי והצליחו לקנות דירה.

השבוע, אחרי שכבר עברו הרבה יותר מ-180 ימים מתחילת המחזור הראשון של התוכנית, נפגשנו עם אב המשפחה, תומר שביט, בן 37, עובד כמנהל מחסן בחברה ליבוא מוצרי אלקטרוניקה. הוא פתח לי את הדלת עם מבט קצת חושש ואמר לי שבהתחלה לא רצה להשתתף בכתבה. אבל, אחרי שחשב על זה, הבין שהוא רוצה ש"כל מדינת ישראל תשמע את הסיפור שלי כדי לראות שאפשר לעשות שינוי אמיתי."

ישבנו בסלון דירתו החדשה והוא התחיל לספר על "המסע לחיים טובים יותר" לדבריו.

"הבן שלי עלה לכיתה ג' ורצה להירשם לחוג כדורגל עם שאר בני כיתתו. אשתי ואני הסתכלנו על חשבון הבנק וראינו מה שרוב הישראלים רואים - מינוס ענק והחזרים עצומים על הלוואות. הבנו שלצערנו אנחנו לא יכולים לרשום את הילד לחוג. יש לי עוד שתי בנות קטנות יותר ולא הייתי מוכן שאלה יהיו החיים של הילדים שלי. אבל לא ידעתי מה אני יכול לעשות. הספיק לי לצפות בסרטון הראשון כדי להבין כמה דברים אני עושה לא נכון בהתנהלות הכלכלית שלי. אפילו לא הייתי מודע לזה. "


תחילת המסע

במשפחת שביט חיים 5 נפשות. שני ההורים, תומר ועדי עובדים מהבוקר עד הערב כדי לפרנס את הילדים, גיא בן 9, יעל בת 5 ועמית בת 3. "הייתי מגיע כל יום הביתה גמור מהעבודה רק כדי לראות את הילדים שלי שעה לפני שהם הולכים לישון. איזה חיים אלו?" מספר תומר.

המשפחה הייתה כבולה בחובות. תומר מספר שהם לא רצו חיי פאר אלא בסך הכל שהילדים שלהם יגדלו בעולם בלי שחסר להם כלום. אבל הוצאות בסיסיות, בתוספת שכר הדירה וריבית על הלוואה הספיקו כדי לגרום להם להגיע למצב שקשה לסגור את החודש.

"חשבנו שבמציאות שבה אנחנו חיים היום אף אחד לא יכול לסגור את החודש, אז לא עשיתי כלום כדי לשנות את זה. אבל האמת היא שהיינו חייבים שינוי"

בתחילת הדרך ההכנסות של המשפחה היו כ-14,000 ₪ בחודש, וההוצאות היו בין 15,000 ל-18,000.

"לא צריך להיות גאון פיננסי כדי לראות שהמצב הזה יכול להוביל רק למינוס גדול יותר ויותר. אבל לפני התוכנית פחדתי להסתכל על חשבון הבנק אז אפילו לא הייתי מודע למצב."

תומר לא חשב שיש מה לעשות עם זה. כל החברים שלו במינוס והוא האמין שככה זה לחיות פה. תוכנית ליווי לא יכולה לשנות את יוקר המחיה בישראל, לא יכולה להוריד את מחירי הדירות, ובטח לא יכולה לייצר עוד כמה שעות ביום כדי שיהיה זמן לנשום.

תומר החליט שאין מה לעשות, זה המצב ושום דבר לא ישנה את זה. למזלו, הוא המשיך בכל זאת לצפות בסדרת הסרטונים, בדרך לעבודה ובחזרה ממנה. אחרי שהגיע לסרטון השלישי הבין שאולי בכל זאת יש פה משהו.

אולי המצב במדינה לא יכול להשתנות, אבל האופן בו המשפחה מתנהלת כן.

זה אולי הדבר הכי חשוב שתומר הבין. ביום שהוא הבין את זה, הוא הפסיק לתרץ תירוצים והחליט שהוא אומר די. מהיום שינוי. לא ממחר. לא מעוד חודש. מהיום.

"ברגע שהבנתי שמדובר בתוכנית ליווי שרובה אינטרנטית ונוכל לצפות בשיעורים מתי שבא לנו ומכל מקום, אז התירוץ של "אין לי זמן" הפסיק להיות רלוונטי."

לצפייה במיני קורס בנושא "המירוץ לדירה ב-180 יום" לחצו כאן>>

האבסורד הוא שכאשר צריך לעבוד מהבוקר עד הערב כדי לסגור חובות,  קשה למצוא זמן לעשות שינוי. אבל תומר לא ויתר.

"הבנתי שכדי לעשות שינוי אמיתי אני צריך לנצל כל רגע פנוי שיש לי כדי ללמוד איך לעשות אותו. בהתחלה זה לא היה פשוט אבל ככל שלמדתי יותר, התחלתי לחכות כל שבוע לסרטון הבא. מה שהיה לי הכי חשוב זה שיישאר לי עדיין זמן להיות עם הילדים. בגלל שלא צריך להשקיע בסרטונים יותר משעה בשבוע, הצלחתי ללמוד בלי לוותר על הזמן איתם."

אחד הצעדים הראשונים בתוכנית של אלון גל, הוא איך לצרוך נכון. בני משפחת שביט הסתכלו על ההוצאות שלהם וגילו שכל כך הרבה כסף הולך לפח סתם. צרכנות נבונה מתחילה בניהול נכון של ההוצאות וכל משפחה מתחילה את התהליך במקום אחר. אלון גל מציע מספר דרכים לחסוך מבלי לרדת באיכות החיים. הנה שלושה טיפים מתוך סדרת הסרטונים החינמיים שלו, שמהווים את קורס המבוא לתכנית:

·         לעשות קניות באופן מרוכז ולא על הדרך – "תעבור במכולת להביא חלב" ו"תקפוץ רגע להביא חיתולים" מוכר לכם?

·         לחסוך לפני החופש ולא לקחת הלוואה ולשלם ריבית אחרי החופשה.

·         לוודא שאין כפל ביטוחים ולחסוך אלפי שקלים בשנה

"ראינו על מה אנחנו זורקים כסף סתם וקיבלנו חום. לא האמנו שאנחנו מוציאים כל כך הרבה כסף על ריביות. פשוט כסף שהולך לפח. גם על מזון לא האמנו שאלה המספרים. זה לא שישבנו במסעדות כל היום, פשוט לא ידענו איך לצרוך נכון".

עם כל ההוצאות האלה, המשפחה עוד חשבה לקנות דירה. המשמעות של הצעד הזה היא לקיחת משכנתא, תשלום על שיפוץ ועוד הוצאות נלוות. הם גם ככה בקושי סגרו את החודש – הדבר האחרון שהם היו צריכים זה עוד הלוואה ענקית להחזיר.
 

ניצנים של שינוי

את השינוי הם התחילו לראות כבר אחרי החודש הראשון ב"מסע לחיים טובים יותר" שלהם, כאשר בסיומו המשפחה הצליחה לחסוך 450 ₪. 

"450 ₪ זה ממש לא מספיק בשביל חוג לילד ובטח שלא לדירה. אבל הידיעה שכבר מהחודש הראשון הצלחנו לעשות שינוי נתנה לנו תקווה להמשיך. בחודש השני כבר הצלחנו לחסוך יותר. בחודש השלישי הצלחנו לחסוך 3,000 ₪ בחודש! וסכום החיסכון ממשיך לעלות! 3,000 ₪ בחודש זה 36,000 ₪ בשנה!!!"

אחרי שמשפחת שביט הצליחה לשבור שיאים בחיסכון האישי שלהם, הם קודם כל סגרו את החובות ובכך ביטלו את תשלומי הריביות. אחר כך, הם למדו בתוכנית שהכסף לא יכול להישאר סתם בעובר ושב אלא שהכסף חייב לעבוד בשבילם. אלון גל מסביר צעד אחר צעד איך ליצור מהכסף הזה עוד כסף.

תומר סיפר איך הם ניגשו לתהליך:

"הרגשתי שהכל הולך לנו טוב מאוד ואז הגיע השלב שאלון גל מדבר על יצירת הכנסה פסיבית. מה שאלון קורא לו 'המשכורת השלישית'. זאת הכנסה שלא תלויה באף אחד מבני הזוג ומאפשרת גמישות גם אם אחד מאיתנו לא יכול לעבוד. אלון גל אומר שההכנסה הזאת יכולה להגיע ליותר מ-3,000 ₪ בחודש. לי זה היה נראה מנותק מהמציאות. להגיע ממצב של מינוס בבנק למצב של הכנסה פסיבית... זאת קפיצה גדולה מידי."

אפשר להבין את אותו.

"הסרטונים האינטרנטיים עזרו לנו להבין מה צריך לעשות. אבל כל אחד מתחיל את התוכנית במצב כלכלי אחר, אז לא ידענו מתי הזמן המתאים להתחיל ליצור הכנסה פסיבית. זה אפילו לא אחראי לעשות את זה בלי הדרכה נכונה. למזלנו, המנטור שהוצמד לנו לאורך התוכנית, עזר לנו להבין מתי הזמן הנכון ליצור הכנסה כזאת ואיך לעשות את זה צעד אחר צעד."

מה שכל כך מיוחד בתוכנית "המרוץ לדירה ב-180 יום" הוא שהצוות המקצועי של אלון מלווה כל אחד מהמשתתפים בתוכנית ועוזר להם לעשות את השינוי בדרך שמתאימה להם.

 

איפה משפחת שביט היום

מי שפוגש את משפחת שביט היום, לא יכול לדמיין איפה הם היו לפני התוכנית. במשך שנה שלמה הם חסכו כל שקל, צרכו נכון וניצלו את הזמן שלהם כדי ללמוד איפה אפשר להתנהל נכון יותר.

שנה אחרי שהתחילו את "המסע לחיים טובים יותר" משפחת שביט כבר עם דירה משלהם, ויותר חשוב – יכולים לחיות חיים רגועים. הילדים של תומר ועדי כנראה לא יזכרו בעוד שנים איזה תהליך ההורים שלהם עשו עבורם. אבל הם יגדלו בעולם בו לא חסר להם כלום.

"אין פתרון קסם והמסע שלנו לא קרה ביום אחד. אבל אין משפחה בישראל שלא יכולה לעשות את השינוי שאנחנו עשינו. אני ממליץ לכל אחד לפחות לצפות בסרטונים החינמיים של אלון גל. אין מה להפסיד מזה:

במקרה הטוב – תלמדו דרכים להתנהלות כלכלית נכונה.

במקרה המצוין – תצליחו לעשות שינוי של ממש!"

 

תומר לא יכול היה לסכם את זה טוב יותר ומשפחת שביט היא רק דוגמה אחת. רצינו לבדוק אם "המרוץ לדירה ב-180 יום" באמת עובד וגילינו שכבר אלפי אנשים שעשו את המסע הגיעו לעצמאות כלכלית מלאה.

כולם התחילו מהצעד הראשון – לצפות בסדרת הסרטונים החינמיים של אלון גל.

אם גם אתם רוצים לעשות שינוי – כנסו כבר היום לצפות בסרטונים בחינם.

אולי גם איתכם ניפגש בסוף התהליך בדירה חדשה.

לצפייה במיני קורס בנושא "המירוץ לדירה ב-180 יום" לחצו כאן>>