האמת נחשפת: כמה באמת עולה לנו ״להתעשר״ בעזרת פתיחת חנות באמזון, ומה המנטורים מסתירים מאיתנו...

אנחנו נתקלים בהם בכל פינה, פייסבוק, יוטיוב וגוגל. הם מבטיחים שכל אחד מאיתנו יכול ״לגלגל מאות אלפי דולרים בשנה״ בזכות הקורס המהפכני שלהם תוך שהוא שוכב עם הלפטופ שלו על ערסל בין עצי קוקוס בתאילנד. קראנו ליגאל רז (36), בעלים של מספר חנויות אמזון ומומחה (אמיתי) בכל מה שקשור לעסקים דיגיטליים כדי שיחשוף כמה באמת עולה לנו כל התענוג להפוך ל״נוודים דיגיטלים״ והאם כל אחד יכול לעשות את זה כמו שמבטיחים.אני פוגש את יגאל רז (36) אצלו בבית, או שאפשר לומר גם המשרד. הוא לובש טי שירט פשוטה וג׳ינס. במבט חטוף, לא נראה שהאיש הזה מנהל מהמשרד שבביתו מספר חנויות אמזון בעלות מחזורים שגרמו לנו להרים גבה. נראה שהוא קצת מתוח לפני הראיון, ואני מנסה להבין ממנו מה הסיבה. ״תראה, תמיד התרחקתי מראיונות ומצלמות, אני לא רוצה ליצור את התחושה שאני מנסה להוכיח משהו. בסך הכל רוצה להגיד את האמת לכל מי שרוצה להיות יזם ולא רוצה ליפול בפח של מהפכת המנטורים בישראל״ נראה שאת שלו הוא הוכיח מזמן. רז הוא בעלים גאה של מספר מותגים מצליחים באמזון ובמקביל מנהל חנויות ענק למספר לקוחות גדולים מישראל. בשנה האחרונה הוא מכר אלפי מוצרים, בשווי הכולל של מאות אלפי דולרים במפלצת הקניות הבינלאומית ״אמזון״. 

לצפייה בקורס "seller secrets" לחץ כאן >>

יגאל, לפני שבכלל נתחיל לדבר על המסחר באמזון ועל ההזדמנות ההיסטורית שאתה מדבר עליה, תסביר קודם כל לישראלי הממוצע אם יש לו בכלל טעם להתחיל לסחור אם לא מסתובבים לו עשרות אלפי שקלים בעובר ושב? הרי ידוע שצריך להשקיע כסף בשביל להתחיל לסחור ולהרוויח.
אני ממש שמח ששאלת והצפת את הנושא הזה, כי אני נתקל בלא מעט אנשים, אפילו פה בשכונה שאומרים לי בדיוק את אותו דבר: "יגאל, הייתי מת להתחיל לסחור וזה באמת נראה אחלה אפיק הכנסה, אבל לא מתאים לי עכשיו להשקיע מלא כסף ובסוף להפסיד את התחתונים". אז כמו שאני עונה להם אני אענה עכשיו גם לך: אתה לא צריך להיות עשיר בשביל להתחיל לסחור באמזון! נכון, צריך להשקיע איזשהו סכום מינימלי, אבל פה אני רוצה רגע שתהיה כנה עם עצמך ותענה לי: יש היום אפשרות להקים עסק בישראל בלי להשכיב מינימום של 500 אלף ש"ח?

...לא ממש.
בוא ניקח למשל בתי קפה, אחרי ההשקעה הראשונית, שיכולה להגיע גם למיליון שקל לפי גלובס, ייקח לך שלוש שנים כדי רק *להתחיל* להחזיר את ההשקעה. ואתה יודע מה יכול לקרות בשלוש שנים? אולי בשלוש שנים האלה בכלל תהיה איזו מחלה או תאונה שתשבית אותך, חס וחלילה כמובן, אני לא מאחל את זה לאף אחד אבל צריך להיות ריאליים, ואז ה-500 אלף הראשוניים ששמת ילכו אחר כבוד לפח ואיתם כל הבית קפה המפואר שהקמת. באמזון אין דבר כזה. חלילה קורה משהו או סתם לא בא לך, אתה יכול בכל יום להחליט שאתה מפסיק לסחור. אפשר "להדליק" ו"לכבות" את הכפתור הזה של השיווק, ואין לך שכירות לשלם עכשיו או עובדים שאתה נאלץ לפטר, כי זה לא עסק פיזי. למרות שתכל'ס, אם נהיה כנים, גם לבן אדם חולה או פצוע אין בעיה לעבוד שעה-שעתיים מהלפטופ בבית ולהמשיך להרוויח… אני מוצא את עצמי לא מעט בקרים "עובד" מהמיטה, ואני אפילו מרגיש עכשיו קצת חוצפן כשאני קורא לזה עבודה כי בינינו, רוב מה שאני עושה זה לגלוש באינטרנט ולעשות פעולות מסוימות בפלטפורמה.


מחזור מכירות של מוכר ישראלי. מעל 100,000$ בחודש

האמת שאתה נותן פה נתונים מעניינים. אבל בכל זאת, גם אם אני אשים רגע את עניין ההשקעה בצד, מי מבטיח לי בכלל שאני ארוויח מלהיות סוחר באמזון? הרי יש היום אלפי סוחרים בכל העולם.
וכאן בדיוק נכנסת ההזדמנות ההיסטורית של כניסת אמזון לישראל. תביני, לך יש יתרון עצום כרגע על סוחרים סינים ואמריקאים מכל העולם: את יכולה לקבל מאמזון תו של סוחר מקומי, כך שתמיד תהיה לך עדיפות על פני סוחרים זרים בקניות מישראל. כן, אמזון יודעת לתעדף את הסוחרים המקומיים ולהראות אותם ראשונים לקונים הישראלים, כך שהם תמיד יקנו אצל הסוחרים המקומיים ולא יתחילו לעבור 10 או 15 דפים עד שיגיעו לאיזה סיני שאולי מוכר בכמה שקלים פחות. ואם אתה חושב שישראל(ים) זה שוק קטן עם אפשרויות מוגבלות לעומת כל העולם, אז רק לידיעתך, ממדינת ישראל הקטנה שלנו לבדה מתבצעות בכל יום עסקאות בשווי של 1.2 מיליון שקל! כן, גם אני הייתי בשוק כששמעתי על זה...

אתה מדבר הרבה על "ההזדמנות ההיסטורית" הזאת. למה זה כזה גדול בעצם?
אני רוצה לספר לך סיפור ששמעתי פעם. לפני הרבה שנים באוהיו שבארה"ב היה דייג עני, שהיה עובד כל יום 10 שעות לפחות כדי לשים אוכל על השולחן למשפחה שלו. יום אחד הוא הלך לשוק להחליף חלק לחכה, ואחד הקונים שם שהתרשם מאד מההבנה שלו בחכות הציע לו להשקיע כמה דולרים ולהיכנס כשותף במיזם ימי שהוא מקים. הדייג התרשם אבל מייד סירב כי לא רצה לקחת סיכון ולבזבז מהמעט שהיה לו, בכל זאת יש משפחה להאכיל וצריך את הבטחון. המיזם הזה הפך להיות "סטנדרד אויל", חברת הנפט הראשונה בארה"ב והגדולה ביותר בעולם עד היום, בזמן שהדייג הזה נשאר עני מרוד עד יום מותו. מה אני רוצה להגיד פה בעצם? שכשנופלת עליך הזדמנות כזו גדולה מהשמיים, לפעמים עדיף להשקיע כמה שקלים בלי לשאול יותר מדי שאלות, כדי שלא תתפוס את עצמך אחרי 40 שנה מצטער ומספר לנכדים איך יכולת היום לספר להם את אותו סיפור מזווית אחרת בווילה המשפחתית שלכם במאלדיבים. 

מעניין.
מאד, והסיבה לזה היא אלמנט שנקרא "יתרון הראשוניות". כשלאותו דייג הוצע להיכנס לשוק הנפט, התחום היה נקי ובתולי. ואילו כעבור כמה שנים כשהגיחו במהירות שיא מאות תאגידים בכל העולם, ההזדמנות הזו נגמרה ולא היה לך יותר סיכוי להיכנס. 
אגב, מנהל המכירות הגלובליות של אמזון, רולף קימייר, הודיע לישראלים שיש להם פה הזדמנות ייחודית וזמן שלא יקבלו בחזרה, ואני מאמין שהוא קצת יודע על מה הוא מדבר ממדינות אחרות שהשירות הושק בהן.


אמזון נכנסת לישראל בכל הכוח. מי שיצטרף ייהנה מהראשוניות

לצפייה בקורס "seller secrets" לחץ כאן >>זה באמת חתיכת סיפור שם, אבל בוא, מה זה לא לשאול שאלות? בכל זאת אף אחד לא מבטיח לי הצלחה…
נכון מאד יקירי, באמת אף אחד לא מבטיח לך להצליח, כמו שכשאתה פותח בית קפה אף אחד לא מבטיח לך שתצליח. אבל אני אגיד לך שני דברים: קודם כל, אם תעקוב אחרי מה שאני מלמד וכל הניסיון שרכשתי בדם, יזע ודמעות אין סיבה שלא תצליח להרוויח סכומים יפים (כמובן שלא ישר את הסכומים שאני עושה כיום - אבל אם תתמיד השמיים הם הגבול). ודבר שני, בוא לא נדבר על הצלחה אלא נדבר קודם כל על סיכון. כשאת פותחת בית קפה הסיכון הוא עצום - יש לך בנקים או משקיעים אחרים שיושבים לך על הצוואר, יש לך שכירות של המקום, תשלום לספקים, לעובדים ויחד עם כל זה אתה צריך גם לתפקד בבית, לדאוג לילדים ואולי מדי פעם אפילו לפגוש חברים, נכון? אז הסיכון שלך כאן הוא עצום. לעומת זאת כשאתה פותח עסק "וירטואלי" נקרא לזה, כמו חנות באמזון, אתה צריך לשלם שכירות של מקום פיזי, אין לך הוצאות על עובדים ואין לך אפילו ציוד לרכוש, כך שהסיכון שלך הוא כמעט ואפסי, אני מסביר את כל זה בסדרת סרטונים החינמיים שהוצאתי עכשיו. סוחרים מתחילים ללא ידע, הכשרה מקצועית וניסיון במקרה הכי גרוע יכולים להפסיד השקעה מינימלית של כמה אלפי דולרים, לעומת הפסדים של 500 אלף ש"חעל עסק תפעולי כמו בית קפה וזה עוד בלי לדבר על הריביות של הבנק ותשלומי חשמל, מים ועוד.


ב-30 יום 72,000$ מחזור מכירות מהטלפון הנייד. 

שמע, בקצב הזה אני עוד אחזור הביתה ואפתח חנות… אבל בוא תגיד לי ולקוראים כמה תכל'ס אפשר כבר להרוויח מזה בהתחלה? אתה בעצמך אומר שלא ישר מרוויחים כמוך.
סבלנות, יקירי. גם מסי לא התחיל להרוויח 40 מיליון אירו בעונה הראשונה שלו בברצלונה… אני יכול להגיד לך שכשרק התחלתי, ולמרות כל מיני טעויות שעשיתי, ראיתי מזה סכומים של כמה מאות דולרים בשבוע. כמובן שהיו לי בדרך הרבה טעויות והפסדים, אפילו על דברים קטנים.. אבל החלטתי שאני רוצה לעזור לכמה שיותר ישראלים להימנע מהטעויות האלו. ובלי קשר, היום בכלל יש יתרון גדול עוד יותר לסוחרים מתחילים, כיוון שאפשר להשתמש בשלל תוכנות ותוספים, שחלקם חינמיים לחלוטין, לחיזוי ומקסום רווחים. אני יכול להגיד לך שהיום המסחר באמזון מתאים גם למי שמחפש התעשרות וגם למי שסך הכל רוצה להביא עוד כמה אלפי שקלים הביתה, להיות מסוגל מדי פעם ללכת למסעדה יקרה עם המשפחה או לקחת אותם לחופשה שהיא יותר מ"חמישה ימים באירופה הקלאסית". מי שמחפש לפרוץ קצת את הבינוניות הזאת, זה בדיוק בשבילו. אבל אם להגיד את האמת, מבחינתי הרווח הכי גדול שלי הוא עצם העובדה שאני לא צריך לעמוד שעות בפקקים חסרי תוחלת, רק בשביל להגיע לאיזה משרד אפור עם בוס שלא סובל אותי ורק אומר לי מה לעשות כל היום, ולהתפלל כבר שתגיע השעה חמש ואני אוכל לחתוך הביתה. למה לחיות חיים שלמים של סבל אם אפשר להזמין כרטיס one-way לתאילנד ולעבוד משם עם הלפטופ כמה שבועות או כמה חודשים, עד שנמאס לך ואז להזמין בספונטניות כרטיס חזור לארץ? 


יגאל רז, בתקופה שעבר בתאילנד על החנות הראשונה שלו באמזון

אם להגיד לך את האמת יגאל, זה נשמע קצת "too good to be true" כמו שאומרים. איפה הקאצ' פה? מה אתה כמנטור מסתיר מאיתנו?
בטח שיש קאצ', כמו בכל דבר בחיים. אני לא מנסה למכור לאף אחד אשליות. אני לא שוכב כל היום על הגב בלי לעשות כלום ואז מגיע למצב שהכסף פשוט נכנס לי לחשבון. יש פה עבודה לעשות ודרך לעבור, ובתחילת הדרך לפעמים גם עושים טעויות פה ושם. צריך להיות יסודי ולעקוב אחרי שלבים מסודרים, וגם להתעדכן כל הזמן בנהלים שאמזון משנה מפעם לפעם, העניין של המשמעת שם הוא מאד קריטי ואני יודע שיש כאלה שנרתעים מזה - אז אל דאגה. בפורומים שאני מנהל אני מעדכן כל פעם באופן ברור ובעברית על מהות השינויים החדשים שיורדים מאמזון. מי שנמצא איתי - מכוסה.

אז בסופו של דבר זה כן עניין מורכב.
לא הייתי קורא לזה מורכב. הייתי אומר שפשוט צריך לדעת לפתוח את הראש ולהקשיב למי שכבר ניסה ונכווה ועבר את כל הטעויות, בין אם זה אני או מישהו אחר. מסובך זה לא, אם אחד כמוני שבשיעורי אנגלית תמיד "היה חולה" מצליח בזה כל כך… אבל כן צריך לעבוד מסודר ולהישמע בדיוק לכללים ולטיפים הקטנים כדי שזה יעבוד. ומי שלא מוכן להקשיב לאחרים וללמוד מהניסיון שלהם, יכול להיות שזה בכלל לא מתאים לו. הנה סדרת סרטונים שהכנתי עם המון טיפים למי שרוצה להתחיל בסחור באמזון.

אבל אם אתה עושה מזה כסף כל כך טוב, למה בעצם שתרצה להעביר את הידע הזה לאחרים וליצור לך מתחרים? 
כמו שראית עד עכשיו אני ישיר ואין לי בעיה לשים את כל הקלפים על השולחן. כן, אני יכול להרוויח מזה שילמדו אצלי, אבל מה שמשנה זה שמי שילמד אצלי - ירוויח בעצמו. ולא, אני לא מפחד "להציף את השוק" במתחרים שלי, כי אנחנו מדברים פה על שוק של 350 מיליון איש ביום, עם שווי של 871 מיליארד דולר! הפוטנציאל שיש בים הזה, יותר נכון אוקיינוס, הוא בלתי נדלה. אז זה שאני אכניס עוד כמה דייגים לים, לא יגזול ממני את הדגים שלי, כי יש מספיק דגים בים הזה לכולם, ואם את שואלת אותי, אז לעוד שנים רבות. חוץ מזה, אמא שלי תמיד לימדה אותי שמי שחולק מהשפע שלו, יורד עליו עוד שפע ואף פעם לא חסר לו. מי שמתקמצן על הידע שלו ושומר את הכל לעצמו, בסוף נשאר לבד. אז אני מעדיף לתת מהידע שצברתי גם לאחרים בלי להתקמצן, במיוחד בשוק גדול כמו אמזון שיש בו מספיק שפע לכולם...

לצפייה בקורס "seller secrets" לחץ כאן >>

אין ספק שלמדתי היום לא מעט, ופתחת לי את הראש לכיוון שלא חשבתי עליו. אחרי הכל, יש לך עוד משהו להגיד לקוראים לסיכום?
אני מבין את כל מי שחושש מכל העולם הלא מוכר הזה, אולי מכל מיני תוכנות ותוספים, מאיך לשווק ולפרסם נכון ולהימנע מסתם אובדן של כסף על טעויות של מתחילים, ובדיוק אתכם אני מזמים - בואו להתחיל מהאמצע, בואו ללמוד מהטעויות של אחרים ולהיות ישר מקצוענית, תצפו בסדרת הסרטונים החינמיים שהוצאתי לאחרונה, בה אני מסביר בדיוק מאיזה מלכודות להימנע כדי לא להסתנוור ולהפסיד כסף על ההתחלה, אלא להיכנס לעסק ביציבות ולראות ממנו סכומים יפים שכבר יאפשרו לך תוך כמה חודשים להגיד לבוס שלום ולא להתראות.

מעולה, רק איך אני מגיע לסרטונים האלה?
“אה, זה קל: נרשמים כאן בדף המיוחד, ומקבלים גישה מיידית לסרטון הראשון. תאמין לי שבשוק של 871 מיליארד דולר, אתה צריך רק שבריר מזה כדי לפטר את הבוס ולחיות כמו מלך. יש מקום לכולם!”
 

 

אין בכתבה זו, בחלקה או בשלמותה, כל הבטחה להכנסה ודאית מאמזון. כל הצלחה ביצירת רווח מהקמת חנות וירטואלית, תהא תלויה בכישוריו וביכולותיו של מקים החנות בלבד. המרואיין הינו יוצר סדרת הסרטונים "Seller Secrets" ותוצאותיו הן הישגים אישיים שלו. לעזרה או שאלות צור איתנו קשר: [email protected]