משבר או הזדמנות? לעולם לא נשכח את "יועץ המשכנתאות" שהציל אותנו מטביעה כלכלית בהשתוללות הקורונה

מה לא נכתב על משבר הקורונה? אי ודאות כלכלית פוגעת ומאיימת על כלל הציבור בישראל. שכירים, עצמאים או מפוטרים, כולנו מרגישים את עוצמת הפגיעה בהכנסות, בשורת הרווח ובתלוש המשכורת. אם תשאלו את שמעון שטרית, פאניקה וקריסה כלכלית הן לא מנות המופיעות בתפריט גזירת הגורל שנכפתה על כולנו. מתברר שדווקא בימים אלה, הופכים "יועצי המשכנתאות" לקרן אור ותקווה מחודשת שלמרבה הפלא, נעוצה דווקא במשבר שנכפה על כולנו. יועצי משכנתאות כחיסון כלכלי נגד קורונה? יצאנו לבדוק.

כשהאמבולנס עוצר, יורד ממנו שמעון שטרית (39), פרמדיק לשעבר שבימים אלה "עלה על מדים" והתגייס לסייע לכוחות הרפואה ומד"א להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה. בימים בטוחים של שגרה, שטרית הוא דמות מוכרת בעולם ייעוץ המשכנתאות והבעלים של "איתנים", האקדמיה הגדולה בישראל לייעוץ משכנתאות אותה הקים לפני כשנתיים יחד עם שותפו עדי שטרן. מאחוריו 1,232 בוגרים ולמעלה מ-1,543 משפחות אותן חילץ מפלונטר כלכלי ועומס בהלוואות והחזרים חודשיים. שטרית חסך להן עשרות ומאות אלפי שקלים, תוך שהוא משפר את תנאי המשכנתה ומשיב להן הרבה אוויר לנשימה, לעיתים תוך שעות בודדות.
 
שטרית והאמבולנס: "המשבר יעבור והדרישה שתהיה כאן ליועצי משכנתאות איכותיים היא מטורפת"

כדי להפוך ליועץ משכנתאות תוך 3 חודשים השאר פרטים כאן>>


שמעון, יש לך מסר מרגיע לעם ישראל שיושב בבית, חושש ומנסה לעכל את גודל המשבר?
שטרית מחייך לעברי. "אתה שואל אותי בכובע של פראמדיק במד"א או בכובע של יועץ משכנתאות? רגע… אל תגיד, אני יענה לך על שניהם. אולי זה נשמע קצת קלישאתי, אבל כמו כל משבר גדול שידעה האנושות, גם המשבר הזה כמובן יעבור. אף אחד לא יודע כמה זמן זה יקח, אבל הוא יעבור. השאלה האמיתית שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו, היא האם נדע לנצל אותו וליצור הזדמנות של פעם בחיים? או שנסתגר במחשבה שהמשבר הזה הוא הקש ששבר את הגב הכלכלי וריסק את המשפחה."

על איזו הזדמנות אתה מדבר? אנשים יושבים בבית בלי עבודה ובלי יכולת לשלם שכר דירה בעוד חודש
"תקשיב לי טוב, אני הולך לתת לך שני פתרונות. פתרון אחד להתמודדות שתגיע ביום שאחרי הקורונה, ואני מתכוון בעיקר למאות אלפי השכירים שקיבלו הודעת פיטורין מיידית. אנשים שיושבים עכשיו בבית, אין להם כסף להחזיר הלוואות ואין להם חיסכון בצד. זה עצוב, אבל כל הסיסמאות של "להיות תלוי בבוס" או "חיים מחודש לחודש וממשכורת למשכורת" מקבלות פתאום משמעות אחרת לגמרי. לציבור הזה באמת אין מושג איך ישלמו שכר דירה או יקנו אוכל בעוד חודשיים. הפתרון השני מיועד לציבור נוטלי המשכנתאות, שאולי הם לא יודעים את זה, אבל יש להם ביד את מה שאני קורא לו "נשק יום הדין" לתקופות של משברים. תאמין או לא, אבל הנשק הזה הוא לא אחר מאשר המשכנתה שלהם או יותר נכון הנכס שלהם."

אם אני קורא נכון בין השורות, הפתרון שלך ליום שאחרי קשור לתחום ייעוץ המשכנתאות?
"אתה יודע מה וורן באפט, המשקיע הפרטי הכי גדול בעולם עושה בתקופות של משברים בשוק המניות? הוא קונה מניות בזול ומתכונן לעליית הערך שלהן, זו שתגיע ביום שאחרי המשבר - והיום הזה יגיע. גם אם יקח לו חודש, חודשיים או שלושה חודשים. עכשיו, עד כמה שזה נראה רחוק ומנותק מהמציאות כרגע, הדרישה שתהיה כאן ליועצי משכנתאות איכותיים היא מטורפת. אם צוותי הרפואה הם הקו הראשון למלחמה בקורונה, אז היועצים הפיננסים בכלל ויועצי המשכנתאות בפרט, יהפכו ביום שאחרי המשבר לקו הראשון בהתמודדות הציבור עם אפקט המשבר. מה שיקרה כאן ביום שכל זה יגמר, זו נהירה של הציבור בחיפוש אחרי פתרונות חדשים לגייס כסף ולאפס את חשבון הבנק שמשלם היום את המחיר.
אנשים מקפיאים היום את המשכנתה שלהם, ואחרי המשבר הם יצטרכו את העזרה של יועצי המשכנתאות. שלא לדבר על כך שבימים אלה בנק ישראל הסיר את אחד החסמים הכי גדולים שהיו בשנים האחרונות על נוטלי המשכנתאות, והיום אפשר לקחת 70 אחוזי מימון במשכנתה. זה לבד הולך להעיף לשמיים את הביקוש למשכנתאות - וכמובן ליועצי משכנתאות."

רגע, אתה יכול להסביר שוב למה משכנתה היא "נשק יום הדין" שיכול להציל את הציבור? 
"תראה, יש פעולות שאפשר לבצע כבר היום במשכנתה, ולהפוך אותה לגלגל הצלה שמציל אותנו מטביעה כלכלית. ממש כך. אבל לפני שאני מרחיב את הדיבור על זה, אני חייב מילה של אזהרה: "זה לא זמן טוב לצאת להרפתקאות כלכליות לבד, וחייבים להתייעץ עם יועץ משכנתאות לפני כל שינוי שעושים במשכנתה". עכשיו, אם אתם עצמאים בעלי עסק שנסגר, יש לכם משכנתה ואתם יושבים בבית ולא יודעים מה יקרה איתכם בעוד חודש וחודשיים, אז חשוב שתדעו שאתם יכולים להקפיא את תשלומי המשכנתה ל-3 או-4 חודשים, אבל רק במידה וזה צעד קריטי להישרדות שלכם. אני מזהיר בגלל שיש מחיר כלכלי להקפאת תשלומים שעלול לפגוע בנו, אבל בהתחשב בנסיבות ובתקופת ההקפאה הקצרה יחסית, מדובר בפגיעה נסבלת, ואני חוזר על האזהרה שאף אחד לא יעשה את זה בלי להתייעץ קודם עם יועץ משכנתאות." 

שמעון, אתה מדבר איתי על פלסטר לרגל קטועה או שיש לך פתרון טוב יותר? 
"כן ידידי המלומד. אני מדבר איתך קודם כל על פלסטר לרגל קטועה. פלסטר שיעצור את הדם ויאפשר לאנשים לשרוד את החודשים הקרובים, בזמן שהעולם שלהם מתמוטט להם בפנים, והדבר האחרון שחסר להם עכשיו זה לשלם אלפי שקלים למשכנתה. וכן, הבנקים נותנים להם פלסטר לעצור לרגע את הדימום, אז למה לא לנצל את ההטבה הזו? עכשיו, מה שיקרה בהמשך, זה שהמשבר יסתיים, וכל מי שעצר או ביטל תהליכים יצטרך להחזיר את הגלגל ולחזור למציאות." 

למה בדיוק אתה קורא "לחזור למציאות"?
"לחזור למציאות זה לשכוח את הכאבים בזמן הצירים בלידה, ולהביא ילדים נוספים לעולם. אני מתכוון שהמשבר הזה יעבור והביקוש למשכנתאות יחזור. אם המשבר הזה לימד אותנו משהו, זה שאנשים חייבים קורת גג שתגן עליהם. אפשר לוותר על רכב, פינוקים וחופשות אבל אי אפשר לוותר על 4 קירות שיגנו עלינו מנגיף שמסתובב בחוץ ושם נוכל להניח את הראש בלילה על מיטה. זאת הסיבה שאנשים תמיד קנו וגם ימשיכו לקנות בתים אחרי המשבר. ושיהיה לך ברור, גם המשקיעים ינצלו את הירידות שכנראה ויהיו במחירי הבתים, והם ירכשו נכסים להשקעה."


"אם המשבר הזה לימד אותנו משהו, זה שאנשים חייבים קורת גג שתגן עליהם" (בתמונה: יועץ משכנתאות בפעולה)

איך מי שפיטרו אותו לפני חודש יכול לנתק את התלות במקום העבודה?
"אז אפרופו חזרה למציאות, כל מי שנפגעו מהמשבר הזה ומוצאים את עצמם מחוסרי עבודה, יכולים להגיע מוכנים ליום שאחרי, ולנצל את ההזדמנות ללמוד עכשיו בזמן שהם יושבים בבית. יש לאנשים שתי אפשרויות, או להתכנס פנימה, לראות חדשות ולהתעסק מהבוקר עד הלילה בשאלה "האם סוף העולם הגיע?" ולהתנחם בסדרות נטפליקס שיחזיקו אותם ערים עד השעות הקטנות של הלילה. או להבין שההיסטוריה מוכיחה שוב ושוב ושוב שכל משבר מביא אחריו הזדמנות לשינוי חיובי בחיים. וכשאני אומר שינוי חיובי, אני מתכוון להזדמנויות גדולות יותר להרוויח הרבה מאוד כסף. אסור לשכוח שיש אנשים שלא מרוצים ממה שהם עושים, או כאלה שלא ממש אוהבים את העבודה ואת העסק הלא רווחי שלהם, ומשברים יוצרים הזדמנות לשינוי אישי. כך שמי שיקבל החלטה ויפעל עכשיו, יכול לשנות את כל האנרגיה שלו, להתכוון למטרה ולשנות את החיים ברגע. אני יודע שאני לא ממש נייטרלי כאן, אבל אני מבטיח לך שאף אחד לא רוצה למצוא את עצמו שוב מאויים כלכלית בסיטואציה קשה כמו המשבר הזה."

כדי להפוך ליועץ משכנתאות תוך 3 חודשים השאר פרטים כאן>>


או קיי. מה אתה מציע ואיך אפשר לעזור לאנשים להתגבר על מהמשבר הזה?
"אני חי בתפיסה שעכשיו יותר מתמיד, כל אחד צריך להיות שונה ולראות הרבה מעבר לכתף, ממש להסתכל צעד או שניים קדימה, כי רק מי שיצליחו לעשות את זה יהפכו את הקורונה למקפצה הכי גדולה בחיים שלהם, מקפצה שמגיעה פעם במאה או מאתיים שנה, ומה שאני מציע לאנשים זו תכנית הכשרה אינטרנטית שהופכת אותם ליועצי משכנתאות תוך זמן קצר מאוד וליווי אישי בקבוצות קטנות. התכנית כוללת שני קורסים דיגיטליים. קורס מקצועי שמלמד איך להיות יועץ משכנתאות, וקורס עסקי נוסף שמלמד איך לקחת את הידע הזה ולפתוח בעזרתו עסק חדש. הקורס כולל בעיקר ידע מתקדם בנושאים של איך לקדם את העסק, איך להביא לקוחות חדשים, איך לנהל זמן ואיך להקים תשתית מיתוגית שכוללת תסריטי שיחה, פולו אפ, שיווק למתקדמים, וובינרים, משפכי שיווק ובקיצור - איך ניתן להגיע להכנסה של בין 10 ל- 30 אלף שקלים עם 3 או 4 לקוחות בלבד בחודש".

אתה מאוד מסקרן אותי, מודה… אתה יכול להרחיב על מה מקבלים מי שמצטרפים?
"או קיי, מדובר בתכנית ליווי שנמשכת בין 60 ל- 90 יום בלבד ותלויה בקצב הלימוד. התכנית כוללת שלושה מפגשים אינטרנטיים בשידור חי, משימות על בסיס יומי, מעקב אישי של מנהל התכנית ובהתאם להתפתחות משבר הקורונה, אנחנו אמורים לקיים גם שלושה מפגשים בסדנאות פרונטליות. מפגשים של תרגול מעשי על תיקי משכנתה של לקוחות, החל משלב הפניה ועד הסיום - ומפגש סיום חגיגי שבו מלמדים איך מקימים עסק בייעוץ משכנתאות כולל סדנת מכירות - בהתאם לכל מה שכרוך במפגשים פרונטליים ומשבר הקורונה. בשורה התחתונה, משתתפי התכנית מקבלים ידע עדכני ומקצועי שתחום ייעוץ המשכנתאות מציע, ובגלל שהקורס דיגיטלי, אפשר לחזור על כל השיעורים ללא הגבלה, עד שמגיעים להבנה מוחלטת, במקביל לקבוצת תמיכה וליווי שיש לנו בפייסבוק".

איך אפשר להצטרף לתכנית?
"לפני שאנשים מצטרפים לתכנית, אני מציע קודם כל לפנות כמה דקות כדי לצפות בסדרת הדרכות קצרה שהעליתי לרשת על כל עולם ייעוץ המשכנתאות, אתם לוחצים כאן על הקישור ונרשמים לצפיה בחינם בסדרה".

<<לצפיה בסדרת הסרטונים (חינם ללא התחייבות) על עולם ייעוץ המשכנתאות לחצו כאן על הקישור>>