מדברים עם ורו

ישבנו קצת לדבר על עסקים עם אשת העסקים והיזמית ורוניקה מוסז'ניקוב, בעלת משרד בתחום המוצרי מידע ויזמית עסקים וקולינריה.

אז, ספרי לנו קצת על עסקים ומה השתנה בעולם העסקי כיום לעומת העבר?
"ובכן, בעבר אני יכולה להגיד שהמקצועות הקונבנציונליים שלטו. בזמנו לפני כחמש שנים כאשר הקמתי עסק שעובד מרחוק, עסקים רבים הרימו גבה על כך, היה נהוג שעובד, עובד ממשרד. מאוד שמחתי לגלות עם הזמן כיצד השוק של עבודות אאוטסורסינג התרחב, עוד אז אמרתי שזה יקרה. אני מודה שאני עובדת טוב יותר מהמשרד שלי בבית, מרוכזת יותר ותפוקת העבודה שלי גבוהה יותר מאשר במשרד הומה עובדים. אם צריך תמיד אוכל לקפוץ לאחד הלקוחות שלי ולעבוד קצת משם, אך עדיין רמת הריכוז הגבוהה שלי הינה מהפינה השקטה והרגועה שלי."

"כמו כן, התפתחו מקצועות שונים וחדשניים בשנים האחרונות. העולם הדיגיטאלי שולט. אם חלומה של כל אמא בעבר עבור ילדיה היה תחום המשפטים, הרפואה, חשבונאות, כיום זה כבר לא כך. החלומות שלנו התחדשו והשתנו, מקצועות שונים התפתחו וזה מייצר עולם חדשני עם הרבה יותר הזדמנויות וזה נחמד." 

מה לדעתך הקשיים העיקריים של עסקים כיום וכיצד ניתן לפתור אותם? 
"לדעתי עם העסקים החדשים שהתפתחו יש מספר בעיות. קודם כל אנשים שנכנסים לתחום לא שלהם ומצפים להכנסות מהירות, זה הרי לא יקרה! וגם אם יקרה, זה זמני ביותר, אז תלמדו לעבוד מסודר ולפי תכנית, לא לפי מזל. כמו כן, תזרים לקוי. לא פעם או פעמיים קרה לי עם לקוחות שנראים מופתעים כאשר מגיע ה15 לחודש וזמן התשלום, זה לא שאני אקום יום אחד ואגיד: "אתם יודעים מה? חודש עבודה שעבר? עלי!" זה לא יקרה, שוב פעם פשוט תעבדו מסודר, עם תכנית, תזרים, חלוקה ויד על הדופק. ככל שעסק גדול יותר, כך הבעיות גדולות יותר, גם אם ההכנסה גבוהה בתקופה טובה. אסור לשכוח שיש תשלומים לרשויות, השלמות לשנים קודמות, ספקים, עובדים, מחויבויות. צריך לדעת להתייחס בהתאם ולהיות אחראים. לא יודעים להיות אחראים? תכניסו מומחה, בעל תפקיד לעסק שינהל לכם את תחומי העסק הקשים לכם יותר."

מה הטיפ הכי טוב שתוכלי לתת לעסקים כיום? 
"תהיו טובים לעובדים שלכם ותעריכו אותם, לאנשים שבונים את הצוות שלכם, פשוט תהיו הוגנים. מילת המפתח מעבר לכך בעייני היא: "תקשורת", תדברו איתם. תמיד מעצבן אותי מחדש כאשר מנהלים חושבים שהם בלתי ניתנים להחלפה, או כאשר אדם חושב ש"טייטל" זה באמת דבר חשוב. זה לא משנה איך נקרא התפקיד שלך בעסק, מה שמשנה זו ההתנהגות, היחס, התפוקה ויחסי גומלין. כמו כן, עסק אינו יכול להצליח ללא שותפים לדרך ואנשים שניתן לסמוך עליהם ועם זאת צריך לדעת על מי לסמוך ולא לעשות טעויות, וזה לא קל, גם אני לצערי עדיין טועה בזה לעיתים."

מה צפוי לדעתך בעולם העסקי בעתיד? 
"אני רואה עוד מיזוגים של עסקים פרונטאליים עם עסקים דיגיטאליים. העולם לגמרי מתפתח לכיוון האינטרנטי יותר, אפשר לראות זאת לפי כמות מוצרי המידע הזמינים בשוק כיום. כבר אין לאנשים כוח ללכת ללמוד משהו כאשר הם יכולים לשבת בסלון עם הלפטופ וללמוד את הקורס הרצוי. יש כיום כל כך הרבה מוצרי מידע לבחור מהם, בכל תחום אפשרי כמעט, לפעמים קצת מוגזמים בעייני כי כל פעם מחפשים חידושים. גם תוכניות הטלויזיה כבר נהיו פחות מעניינות. הרי יש וולוגים, פודקאסטים, בלוגים, ערוצי יוטיוב, ועוד אופציות כל כך רבות, התוכן המעניין באמת מתחיל לחלחל לשם וכיף לי לראות את זה וגם להיות חלק מזה מכיוון שזה על פי חוקים אישיים והוגנים יותר, אופציות רבות יותר ורעיונות יצירתיים שאין להם סוף. אני בעצמי כבר לא נרדמת מול הטלויזיה כמו פעם, זה אולד סקול. כיום זה מול הלפטופ במיטה עם בלוג או סדרת אינטרנט מעניינת. מובינג און אפ, כמו הג'פרסונים."