מורשת נצחית: איך נשמר לעד את זכרם של אלו שהיו עבורנו עולם ומלואו?

איך מתחילים לדבר על הנצחה? איך נוגעים בנקודה הכי כואבת כשהדמעות עדיין בעיניים? איך מתמודדים עם האובדן הגדול והבור שנפער בלב? ומי יכול לתת הסבר הגיוני למה שבסוף ככל הנראה יקרה לכולנו? אחרי שהנציח למעלה מ-1,000 איש בדרכו המיוחדת, וספרי התורה שלו יוצאים מארונות קודש בים, באוויר וביבשה, הרב זאב וקסברגר ("מלכות וקסברגר") ממשיך להאיר את המקומות הכי חשוכים תוך שהוא מציב רף וסטנדרט חדש בעולם כתיבת ספרי התורה בפרט וסופרי הסת"ם בכלל.

הנצחה. אי אפשר להשתמש במילה אחרת כשמדברים על הרב זאב וקסברגר. במהלך 25 השנים האחרונות הוא מקדיש את חייו לעולם ההנצחה, עבור אלו שיקיריהם הלכו לעולמם.

בין לקוחותיו תוכלו למצוא שמות גדולים כמו הרב חיים קנייבסקי, רשת התעופה אל-על, צוללות צבאיות, משטרת ישראל וקהילת יהודי אתיופיה. אבל הראשונים בתור אצלו הם תמיד בני המשפחות הכואבות שאיבדו את היקר מכל. אז מה זאת בשבילו הנצחה? ואיך המפעל שלו עונה על השאלות הכי קשות של החיים? יצאנו לבדוק...

כשפגשתי את הרב זאב וקסברגר, לא הבנתי שמדובר במהפכה.

מולי יושב אדם בעל חזות חרדית, עם חיוך גדול, שהטלפון שלו לא מפסיק לצלצל ולרטוט על השולחן. הוא מתנצל ועונה, כי מבחינתו הלקוחות הם תמיד לפני הכול. בינתיים אני יכול להסתכל על הארון שמולו, בו מוצגים לראווה כל סוגי הקלפים והכתבים שרק יכולתי לדמיין. כל הגדלים וכל ההידורים, לפי כל העדות והמנהגים.

כשאנחנו מתחילים לדבר על המקצוע שלו, חיוך עולה על פניו, ויחד איתו שטף של סיפורים וחוויות שצבר במהלך השנים כשנפגש עם אדמו"רים גדולים שכתב להם ספרי תורה או עם משפחות שקרעו לו את הלב כשסיפרו לו את סיפורם האישי וביקשו ממנו להנציח את זכרם של היקרים להם בספר תורה לעילוי נשמתם.


(הרב זאבי וקסברגר וסוגי הכתבים השונים)

הרב זאב, אומרים את הביטוי הזה כל כך הרבה, אבל אנשים לא באמת יודעים: מה זה בעצם עילוי נשמת הנפטר?
"תראה, לפי האמונה והמסורת היהודית - כאשר אדם נפטר והולך לעולמו, הנשמה שלו עולה למעלה בלי הכסף שהוא צבר ובלי הנכסים שהיו לו כאן בעולם הגשמי. הנכס היחיד שיש לנשמה בעולם העליון הם המעשים הטובים והמצוות שהאדם עשה במהלך חייו. האבסורד הוא שרק ברגע הזה האדם מבין כמה הייתה שווה כל עזרה לזולת שהוא עשה בדרך אגב, וכמה משמעותי היה כל חיוך שמאיר פנים בבוקר למוכר במכולת. דווקא כשהוא קולט כמה חשוב כל מעשה טוב שלו - הוא לא יכול לקיים מצוות יותר.
על פי האמונה, מקומה של הנשמה בגן העדן נמדד על פי כמות החסדים, הזכויות והמצוות שצבר האדם במהלך חייו. בעולם העליון הנשמה משתוקקת ונכספת לשבת לצד נשמות הצדיקים שנהנים מזיו השכינה, והאדם מצטער שלא קיים יותר מצוות, שלא הקדיש עוד כמה דקות לעזרה לזולת…  אלא שלנו, הקרובים שנשארו מאחור, יש דרך לעזור לו ולהעלות את נשמתו למדרגות הגבוהות ביותר. כאשר בני המשפחה של הנפטר עושים מעשים טובים, כאשר הם תורמים לצדקה ועוזרים לזולת, הם בעצם ממשיכים את דרכו של הנפטר ובכך עוזרים לו להעלות את הנשמה עוד ועוד מדרגות. לעזרה הזאת של המשפחה קוראים עילוי נשמה."

לצפייה בסרטוני ההסברה המיוחדים שהכנתי עבורכם בחינם >>


רגע, למה אתה מתכוון כשאתה אומר את המילים "למעלה" ו"לעולם העליון"? אתה באמת מאמין שאנשים שהלכו לעולמם נמצאים למעלה בשמיים?
"זאת שאלה מצוינת. היהדות משתמשת במילים האלו כדי להסביר את העניין בצורה יותר מובנת. קדושה היא עליה, בעוד שלטומאה וגשמיות אנחנו מתייחסים כירידה. לדוגמא, כשאני אומר שהנשמה 'עולה', אני מתכוון שהיא נעשית יותר טהורה ומרוממת, יותר קדושה וקרובה לבורא עולם. הכוונה היא בעצם שעל ידי כל מעשה טוב שהמשפחה תעשה, תעלה נשמתו של האדם שכל-כך אהבו וכבר לא נמצא כאן, למקום גבוה וטוב יותר."

ואיך ההנצחה עוזרת למשפחות להעלות את נשמות יקיריהם למקום גבוה וטוב יותר?
"תראה, בתוך הגעגועים העזים והאהבה האינסופית, אין ספק שנרצה לעשות הכול כדי לעזור למי שהיה בשבילנו עולם ומלואו וכעת הוא איננו. כאשר משפחה רוצה לגרום לעילוי הנשמה בדרך הכי מכובדת, ראויה וקדושה - היא תבחר בכתיבת ספר תורה על פני כל דרך הנצחה אחרת. ספר התורה הוא הספר הקדוש ביותר לעם היהודי. לכבוד ספר התורה אנשים נעמדים בכל פעם שהוא יוצא מארון הקודש, ואף אחד לא יוותר על ההזדמנות לנשק אותו. מספר התורה קוראים את הפרשה בבית הכנסת בימי שני וחמישי ומידי שבת וראש חודש, כמו גם בחגים. על ידי כתיבת ספר תורה לעילוי נשמת אדם קרוב שהלך לעולמו, אנחנו יכולים לעזור לו כאשר הוא כבר לא יכול לעזור לעצמו, וליצור עבורו מורשת נצחית שתישאר לשנים ולדורות."

תראה, הרב זאב, לי זה נשמע מאוד מיסטי, אבל נראה שאתה מאוד מחובר לעניין הזה. איך בעצם הגעת לעולם ההנצחה?
"'מיסטי' זו מילה מעניינת.... אני יכול לספר לך שאני ממש רואה בעיני רוחי איך הדברים מקבלים היגיון כשחיים אותם. הסיפור שלי התחיל לפני 25 שנה. הייתי אברך צעיר בן עשרים ושלוש ב'כולל', כזה שלומד תורה כל יום מהבוקר עד הלילה. מצאתי את עצמי בחופשה של כשלושה שבועות לפני חג הפסח. מה עושה אבא צעיר שנשוי למורה לתפירה שמרוויחה שכר מינימום ויש להם שני ילדים קטנים? יצאתי לחפש עבודה, והתחלתי כמו רבים מחבריי לעבוד במאפיית מצות. הייתי צריך לקום כל יום בחמש לפנות בוקר, לעבוד בחום לוהט בסביבת תנורים שפועלים 24 שעות, וכל זה רק כדי להיות שק חבטות לצעקות האינסופיות של מנהל המפעל תמורת סכום זעום. יום אחד, בזמן ההפסקה, כשהרגשתי שאני מרוקן מאנרגיות ואין לי טיפת מוטיבציה להמשיך, הלכתי לקנות ארוחת בוקר לי ולאחי הקטן שעבד יחד איתי במפעל. זה היה היום שבו גיליתי, שכל המאמץ שאני משקיע, עם 12 שעות עבודה סיזיפיות מחוץ לעולם הקודש של הישיבה והתורה - מרוקן לי את הנשמה, ולא נותן לי בתמורה מספיק כסף אפילו בשביל ארוחת הבוקר לי ולאחי.
כנראה שככה זה בחיים: אתה חייב להגיע לתחתית על מנת למצוא את הסולם שבו תטפס למעלה. למזלי הגדול, זה בדיוק מה שקרה לי. באותו רגע החלטתי שאני חייב לחפש לעצמי עבודה של קדושה, שבה אוכל להיות עצמאי ולעבוד כמו שאני רוצה בשעות הערב - כך שבשאר היום אוכל להמשיך ללמוד תורה ב'כולל'."

נו, והצלחת למצוא משהו כזה?
"האמת שכן. הגעתי למסקנה שהדבר הכי נכון בשבילי, יהיה להפוך לסופר סת"ם. זה מקצוע קדוש שמאפשר לי להמשיך להתעלות ברוחניות ועדיין להביא פרנסה מכובדת הביתה. האותיות בספרי התורה נכתבות בצורה מיוחדת ואומנותית שעוברת במסורת מדור לדור, וכך באמת התחברתי בצורה חזקה לצד יצרתי ואומנותי שלא ידעתי בכלל שקיים בי. הרוגע הנפשי הזה שהקיף והציף אותי, עם כל הקדושה של כתיבת ספר תורה, גרם לי לגלות בתוכי עוצמות נפשיות שלא הכרתי לפני כן. הכל התחבר לי והרגשתי שקדושה עוטפת אותי. זו היתה פעם ראשונה בחיים שלי שממש יצרתי יצירת קודש במו ידי. כל כך אהבתי את זה, שהתחלתי לכתוב מגילות אסתר לפני חג פורים. וכשעבר פורים, עברתי לכתוב מזוזות, ואחר כך עברתי גם לכתיבת ספרי תורה לעילוי נשמת אנשים שהלכו לעולמם. בתחילה חשבתי שאני נהנה במיוחד מהכתיבה עצמה, אבל ככל שכתבתי יותר ספרי תורה ליותר משפחות, וראיתי בעיניהם של קרובי הנפטר כמה שהם מתרגשים מכתיבת ספר התורה, וכמה שההנצחה ויצירת המורשת עבור יקיריהם מחזקת ומנחמת אותם - התחזקה בי ההבנה שזה התפקיד שלי בעולם: הנצחה. הכתיבה היא בגדר תחביב, היא עזרה לי להגיע להיכן שאני עומד היום, כשאני מעסיק 100 סופרי סת"ם שכותבים עבור המשפחות אשר פונות אלי ואחרי יותר מ-1,000 ספרי תורה שעברו לי מתחת לידיים, אני יודע בדיוק כמה נחת ונחמה נתתי למשפחות האלה כשדאגתי שסופר הסת"ם יעשה את עבודתו נאמנה, יעמוד בלוחות הזמנים, וחשוב מכך - יעמוד בסטנדרט המחמיר שצריך להיות למי שכותב את הספר הקדוש ביותר לעם היהודי - ספר התורה.תבין, אני דמות מוכרת מאוד בעולם החרדי. כתבתי ספרי תורה לגאון הענק הרב חיים קנייבסקי, לאדמ"ור מצ'רנוביל, ולאדמ"ור מסדיגורה. פונים אלי לא מעט מצה"ל, ממשטרת ישראל, מחברות ענק במשק הישראלי. כולם רוצים שאכתוב להם ספרי תורה. אבל האמת? אני הכי אוהב ושמח לקבל פניה ממשפחות שרוצות לכתוב ספר תורה לעילוי נשמת אהוביהם. זה הכי מרגש אותי."

לצפייה בסרטוני ההסברה המיוחדים שהכנתי עבורכם בחינם >>


למה? ספר התורה הוא לא אותו ספר תורה אם הוא נכתב לרב או למשפחה?
"תראה, ספר התורה הוא אותו ספר תורה, אבל אני כאדם חרדי פשוט מרגיש יותר מחובר לעם ישראל. אני נפגש עם אנשים שאין להם כל קשר לדת, והם באים אלי ואומרים לי: 'תשמע, הרב זאב, אני לא מאמין בזה, אני לא חושב שזה אמיתי - אבל אבא שלי האמין בזה ובשבילו אני רוצה לכתוב ספר תורה'. אני כמובן לא שואל שאלות, אבל אני נמצא שם ביום הגדול של הכנסת ספר תורה, ורואה אותם פתאום מזילים דמעות של התרגשות כשהם רוקדים כמו ילדים עם ספר התורה. וזאת בשבילי ההרגשה הטובה ביותר: לדעת שמשימת הכתיבה הושלמה כראוי ואותו אדם שנכנס אלי פתאום התחבר והתרגש, גם אם זה רק ליום אחד. אני אף פעם לא מנסה להחזיר אותם בתשובה, אבל אני חייב לשמוע את הסיפור האישי כדי שכל תהליך הכתיבה יהיה אישי, עמוק ומחובר יותר."

נשמע שאתה כל-כך אוהב את התחום… אני גם יכול מחר בבוקר להתחיל להיות סופר סת"ם?
הרב זאב מחייך כשהוא מנסה לנסח תשובה שלא תעליב אותי. "תשמע, אם יום אחד אראה אותך כותב ספר תורה - אני מוכרח להודות שאשמח מאוד. אבל כדי להיות סופר סת"ם יש כל מיני סטנדרטים הלכתיים שצריך לעמוד בהם. לדוגמה, כדי לעבוד איתי, כל סופר סת"ם יודע שהוא חייב להיות אדם ירא שמיים שמחזיק בתעודת משמרת סת"ם, להקפיד לטבול במקווה לפני הכתיבה וללכת לשיעורי תורה.
אתה חייב להבין שהתחום הזה של כתיבת ספרי תורה הוא התחום הקדוש ביותר שאני יכול לחשוב עליו. כל פרט הכי קטן בספר התורה שלא נעשה כראוי עלול לפסול את כל ספר התורה ולשים את כל העמל שלנו לריק. צריך ללמוד היטב את מלאכת הכתיבה ואת הכתב המיוחד שמשתמשים בו. אז לשאלתך - לא. אי אפשר לקום מחר בבוקר ולהיות סופר סת"ם. צריך ללמוד הרבה מאוד כדי לעסוק בתחום הזה."

הבנתי אותך. הרבה אנשים אומרים שיש המון זיופים דווקא בתחום הזה. זה נכון?
"קודם כל, כן. אני יודע שאני לא צריך לומר לך, אבל איפה שיש הרבה כסף יש גם הרבה זיופים. וכידוע, התחום של כתיבת ספרי תורה לעילוי נשמה לא נחשב לתחום זול. קיימים המון זייפנים, ואני לא רוצה אפילו לחשוב על הרעיון שספרי תורה שלהם יושבים בארונות קודש ברחבי העולם.
מדובר באנשים שמדפיסים בשיטה מיוחדת את ספר התורה על קלף שנראה דומה לזה המקורי, ופוגעים כל כך בשמם הטוב של יראי השמיים שמנסים להתפרנס מכתיבת ספרי התורה. הם עומדים מול אנשים שרוצים להנציח את יקיריהם, מנצלים את הכאב שלהם ואת רצונם לפעול למען הנפטר, ומבטיחים להם שספר התורה יהיה מוכן תוך שבוע מיום העברת הכסף. חשוב מאוד לדעת שלוקחת שנה שלמה לכתוב ספר תורה מהודר לפי ההלכה. בכל יום כותבים אך ורק עמוד אחד, שלפניו הסופר טובל במקווה על מנת להיות קדוש וטהור במהלך הכתיבה.
לצערי הרב, יצא לי לראות בחיי אפילו ספרי תורה שנכתבו על קלף שנעשה מעור חזיר. זה כל כך מזעזע שאני פשוט לא מסוגל לחשוב על זה. חשוב לי מאוד להגיד לכל מי שרוצה לכתוב ספר תורה: שימו לב טוב טוב עם מי אתם יוצאים לדרך הזאת, כי בקלות רבה אפשר למצוא את עצמכם מול האדם הלא נכון."

הרב זאב, אני חייב להגיד ששינית לי את התפיסה על התחום הזה. רק נקודה אחרונה - מה היית ממליץ למי שרוצה לכתוב ספר תורה כדי להיזהר מזיופים ולדעת שהוא בדרך הנכונה?
"אני שמח שאתה שואל, כי יש לי תשובה בדיוק בשבילך. בימים אלו ממש יצאתי בסדרה של סרטונים חינמים על הנצחת יקירי לב שהלכו לעולמם על ידי כתיבת ספר תורה לעילוי נשמתם. הסדרה הזו נוצרה מסיבה אחת בלבד: לעזור לכל מי שרוצה להנציח את הנפטרים. אני רוצה שכולם יוכלו לעשות זאת בבטחה על ידי בחירת סופר הסת"ם הנכון שיעבור איתם את כל השנה המשמעותית הזו בצורה הכי טובה שאפשר - מהיום שבו יחליטו להתחיל ועד היום הגדול שבו יכניסו את ספר התורה לבית הכנסת ויעזרו לנשמות יקיריהם בעולם העליון."

איך אפשר לצפות בסרטונים האלה?
"זה הכי פשוט בעולם: אני מצרף לכאן קישור מיוחד שכל מי שלוחץ עליו ונרשם מקבל ישירות למייל שלו גישה מיידית לסרטון הראשון בסדרה. ואם בזכות הכתבה שלך אנשים יצפו בסדרה, אני את שלי עשיתי. מספיק לי לדעת שעזרתי לאדם אחד, למשפחה אחת, להיזהר מנוכלים וללכת בדרך הנכונה ביותר להנצחת אהובם המנוח."

כדי לקבל גישה ולצפות בסדרת הסרטונים לחצו כאן על הקישור >>>