"מעולם לא הרמתי ידיים": סיפורה של היזמית ואשת העסקים ורוניקה מוסז'ניקוב

יצא לי לקרוא פוסטים של ורוניקה ותמונות שתמיד מגיעות עם סיפור מאחורי כל תמונה. תמונות אוכל עם גרביים מקוריים, סיפורים על העבר, מסקנות, דרכי התמודדות והדרך לפסגה. מודה שהסתקרנתי. אז ישבתי עם ורוניקה לראיון קצר, רגע לפני שיוצא ספרה הראשון לאוויר העולם.

ספרי לי איך הכל התחיל? 
"בגדול, חייתי רוב החיים במחשבה שזה מה שיש. חשבתי שנתיב החיים הינו קבוע ויהיה מאוד קשה לשנות אותו כאשר אדם מגיע מרקע סוציואקונומי נמוך וללא גב כלכלי, אך תמיד הייתה לי אמונה בקטנה שאצליח לשנות ולהשתנות. רוח יזמית זה משהו או שיש לך או שאין לך בעייני. אני זוכרת כילדה קטנה, אבא שלי הביא סוכריות שהביאו לו מהעבודה ונתן לי אותן, לקחתי סל גדול והלכתי למכור אותן ברחוב, מכרתי את כולן. כל פעם כילדה וכנערה מצאתי דרכים קטנות לייצר כסף כי פשוט לא היה כסף והראש שלי התחיל לעבוד אחרת עוד מאז. בגיל 21 נכנסתי לתחום שוק ההון ועבדתי בזה 10 שנים עד שנשברתי. למרות שעבדתי כל החיים, מצאתי את עצמי בגיל 31 עם חובות, חיה עדיין בבית של אמא וישנה על ספפה, הייתי בדאון די גדול והבנתי שאני חייבת שינוי ואני הולכת לבנות עסק."

מעניין, ומה קרה? 
"קודם כל ישבתי ובניתי תוכנית עם עצמי, בניתי חוקים ואקסל מסודר עם הוצאות ומה בדיוק אני צריכה לעשות על מנת שהתוכנית תצא לפועל. בזמנו הייתי עם הלוואות של מאה אלף שקלים וניסיתי לחשוב מה אני צריכה לעשות כדי לבנות עסק במינימום הוצאות ומקסימום הכנסות יחסית לעסק חדש. במקביל במשך 11 חודשים לקחתי משרה חלקית בחנות ליד הבית ובחגים עבדתי בחנות פרחים כדי לכסות את ההוצאות בלבד בזמן שאני מפתחת את העסק. בתום 11 החודשים כבר פיתחתי מספיק על מנת לעזוב ולהתעמק רק בעסק שלי ולהתפתח."

מה היה העסק? 
"לאחר מספר בדיקות הבנתי שתחום המוצרי מידע מאוד מתפתח בארץ והתחלתי לבנות עסק לטיפול בעסקים עם מוצרי מידע. בהתחלה עבדתי עם כולם, לקחתי כל עבודה, עשיתי כל מה שרק היה ניתן כדי ללמוד ולפתח את הידע שלי בתחום. התחלתי בעבודה מאוד פשוטה, שכללתי אותה לרמה גבוהה ומשם התקדמתי ללמוד דברים נוספים ומהר, על מנת שהשרות אותו אני מציעה יהיה בלתי ניתן להחלפה. כיום העסק בן 5 שנים ומאחורי 73 השקות מוצרים דיגיטאליים ללקוחות שחלקם מאוד גדולים וידועים. אומנם עבדתי מאוד קשה, אך הגעתי למטרה שרציתי והיא להיות טובה, חדה ולהביא ערך מוסף גבוה לכל שולחן עסקים בו אני מגיעה לשבת."

ובתכלס, נכנס כסף? 
"כן, תוך שנתיים וחצי יצאתי מכל ההלוואות וכבר עברתי דירה לחיים אחרים. משם הבנתי שכל מה שהייתי צריכה זה לעלות על הגל ועכשיו רק נשאר להמשיך ולהשתפר. כמובן שיש לזה מחיר, שעות עבודה רבות, ויתורים, שחיקה מסויימת, אבל בעייני זה שווה את זה כי כיום אחרי כל החמש שנים האחרונות, הפכתי לאישה שתמיד רציתי להיות."אז מה בתוכניות עכשיו? 
"הקמתי לפני שלושה חודשים אתר ואפליקציה לעסקים וקולינריה, באתי מהעולם העסק אך הקולינריה תמיד הייתה התשוקה שלי והעירה בי משהו והבנתי שבדרך כזו או אחרת אני אכנס גם לתחום הזה. באתר אני כותבת מגלה ומראיינת כישרונות שונים בתחום, אנשים מרתקים, מבקרת קצת במקומות, כמו כן, יש זירת חו"ל בפיתוח ובעוד כחודשיים יצא לאתר ספר אותו אני כותבת וליין מוצרי טקסטיל בתחום האוכל אותו אני בונה ומעצבת כיום, ומשם...השמיים הם הגבול I'm coming for everything they said i couldn't have."

אילו עוד תחומים מעניינים אותך ואת רואה את עצמך נכנסת אליהם? 
"האמת, לא פוסלת כלום. הראש שלי מאוד עסקי וחושב תמיד על פתרון בעיות, פתרונות, יצירתיות. אני מאוד מתחברת לתחום האופנה והלייף סטייל, אז מתישהו רואה את עצמי גם שם. כמו כן, רואה את עצמי משתפת פעולה עם עסקים בתחומים שונים ופשוט ממשיכה לצמוח. אני מאמינה בעשייה מתמדת. פעמים רבות בשנים האחרונות אמרתי שהעבודה שלי הצילה אותי וכנראה שהיא הייתה צריכה להביא אותי לנקודה של השלמה והגעה ליעד. עכשיו פתחתי עוד מספק יעדים וכמובן שתמיד פתוחה לחשב מסלול מחדש, חלק מעסקים. מעבר לזה חשוב לי לא לאבד את עצמי לעסקים בלבד, חשוב לי להשאיר חותם לא רק עסקי אלא גם ערכי, אני מאמינה שחלק מהתפקיד שלנו הינו גם לשנות את העולם למקום קצת יותר טוב ומשתדלת לפעול למטרה זו ככל האפשר, זה עוזר לי לא להיבלע במרוץ היומיומי ומקרקע אותי למקום הרגוע שלי."

את יודעת שלא הפסקת לחייך כל הראיון? 
"כן, זה חלק מהתשוקה שלי לעשייה ולכל דבר שאני מתעסקת בו כיום. בלי זה, זה לא שווה לי. התפתחות הדברים והצלחתם גרמה לי להתעורר יותר ולהתחיל יותר לחיות ולא רק להתקיים, ואולי זו הסיבה שלאחרונה קשה לי להוריד את החיוך מהפנים."

רוצים לדעת עוד על ורוניקה? לחצו כאן למעבר לאתר שלה