"מצטערים, בן": כמה פעמים הילד שלכם ויתר על בילוי עם חברים כי אין לכם 100 שקל לתת לו?

"תנו לי שש שעות לכרות עץ, ובמהלך כל השעה הראשונה אשחיז את הגרזן" - כך אמר אברהם לינקולן, הנשיא ה-16 של ארצות הברית. כדי לקבל את התוצאה הרצויה, אנחנו חייבים לוודא שיש לנו את הכלים הנכונים - ובמציאות בה תוחלת החיים עולה, לחובות אין תחתית ורמת החיים ממשיכה לרדת, נראה כי אין מנוס מללמוד לנהל את הכספים שלנו בצורה נכונה ויעילה. אופיר זילביגר, יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה ולניהול ההון האישי, טוען שאין הרבה הבדל בין האדם הפשוט שקורע את עצמו 25 שעות ביממה, לבין מיליונר שנוהג במרצדס מוזהבת. על מה בדיוק הוא מדבר?

זה ממש לא סוד שהמציאות כאן קשה - רוב האנשים עובדים שעות ארוכות, בקושי מבלים עם המשפחה, שורפים את הזמן שנותר להם בבית בדאגות כלכליות וסטרס - ובכל זאת לא מצליחים לסגור את החודש. מנתונים שפורסמו במהלך שנת 2019, עולה ממצא מדאיג: המינוס הממוצע של הישראלים עומד על 25,000 (!) ש"ח,  והוא גדל ללא הפסקה. האם יש מה לעשות בעניין? אופיר זילביגר טוען שכן, וזה גם לא מסובך.


“ניהול פיננסי זה לא מדע טילים"

זילביגר (33), מצטיין חטיבת הנח״ל (במיל') במבצע צוק איתן, הוא בעל תואר ראשון בניהול מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים ותואר שני בלימודי מזרח התיכון. הוא מספר שאת הקריירה שלו בתור יועץ פיננסי, התחיל בכלל במשרד ראש הממשלה, ועבד במשך 9 שנים בתנאי שכר גבוה וביטחון תעסוקתי. כיום הוא נשוי באושר ויש לו 5 ילדים, אבל כבר בהתחלה הוא ידע שאין לו סיכוי להחזיק משק בית כמו שצריך ללא התנהלות פיננסית יעילה.

לאחר כמה שנים בהן החליט זילביגר לקחת את חשבון הבנק שלו בידיים, לקרוא ספרים, להשתתף בכנסים ולהשלים קורסים - הוא החליט להפוך את התחביב האישי למקצוע, ומאז עזר ליותר מ-700 משפחות (שלהן2,500 ילדים) לצאת מהחובות בצורה עצמאית, לאזן את תזרים המזומנים ואפילו להגדיל את ההון האישי באופן תמידי - שלא לדבר על עשרות האלפים שנחשפו לתכנים החינמיים שלו ונעזרו בהם רבות.

"אתה מבין," אומר זילביגר באנחה, "לצערי יש המון גופים ממשלתיים ופרטיים שמאוד מרוצים מרמת הידע הפיננסי של האוכלוסיה בישראל. אני לא צריך לספר לך שהבנקים מגלגלים מליארדי שקלים בכל שנה רק מעמלות, ריביות והחזרים חודשיים, ואתה יודע לבד מי מרוויח מהמיסים שלנו. לאותם גופים יש אינטרסים כלכליים שאנחנו לא נדע כיצד לנהל את הכסף ששייך לנו. שאלה אלייך - אם אתה נתקל בבעיה פיננסית, למי אתה פונה?"

לצפייה בסדרת הסרטונים שתעזור לך לצאת מהמינוס לחץ כאן >>

את האמת? מתייעץ עם החברים הקרובים.
"ואתה אומר לי שהם למדו את הסוגייה הזו באופן מסודר? אני יכול להתחייב לך שלא - וכאן בדיוק טמונה הבעיה. כל אחד מתייעץ עם מישהו אחר שמתיימר להיות איש עסקים ממולח, ומה יוצא לנו מזה? קומדיה של טעויות. אם היית לומד פעם אחת ולתמיד איך לנהל נכון את הכסף שלך - היית יכול למנף את הסכומים שבחשבון הבנק שלך, שלא לדבר על זה שכולם היו רואים בך ביזנסמן רציני."

זה פשוט נשמע סיפור שלם… עד כמה זה פשוט לחסוך?
"אני שמח ששאלת את השאלה הזאת, כי אנשים משום מה נוטים לחשוב שזה קשה ומסובך, ולא מבינים שזה תהליך פשוט ומעשי. יש איזו רתיעה חסרת בסיס מהנושא הזה. אנשים מוכנים לשרוף שעות על גבי שעות בהשוואת מחירים רק כדי לחסוך כמה שקלים על מוצר כזה או אחר, אבל פשוט מפחדים להציץ בחשבון הבנק שלהם ובפירוט האשראי - וזה משגע אותי".

אני מצליח להבין על מה אתה מדבר, אבל לדעתי לא כולם יכולים לחסוך.
"אני לא מדבר איתך על חסכונות של מיליוני שקלים בשנה. מספיק שבתור התחלה תדאג לצמצם את ההוצאות שלך, תפריש בכל חודש כמה מאות שקלים לחיסכון, ותיפטר מהחובות שלך כמה שיותר מהר - וכבר אתה על דרך המלך. אם אתה משקיע זמן ועבודה כדי לקבל משכורת בסוף חודש, למה שלא תסתכל על הניהול הפיננסי של הכסף שלך בתור עבודה והשקעת זמן נוספת שתביא לך עוד כסף?"

נניח שאתה צודק… אני כמעט בטוח שלא כולם שם בחוץ יכולים לחסוך.
"תתפלא, אבל חוקי הכלכלה חלים על כולם - נכים, חרדים, חילונים וילדים. אתה חייב לעמוד ולהעמיד את עצמך, אף אחד לא יעשה את זה בשבילך, ומה שלא תעשה בסופו של דבר יתהפך עליך. זה ככה אצל כולם. אני שומע המון תירוצים מכל הסוגים: 'אני אתחיל כשיהיה לי את הזמן ואת הכסף', 'זה מאוחר מדי בשבילי - התחתנתי, התגרשתי, אני כבר בן 40-50 ויש לי הרבה ילדים' או 'אני לא טוב בניהול מספרים ובמתמטיקה' וכו' וכו'. שמעתי את כל מה שאתה יכול להעלות בדעתך, ואני עדיין עומד מאחורי המילים שלי: הסוד היחיד הוא פשוט להתחיל. ממש עכשיו."

לצפייה בסדרת הסרטונים שתעזור לך לצאת מהמינוס לחץ כאן >>

תוכל לתת לי דוגמה לחוב שמצטבר?
"נניח שכיום אתה ואישתך מכניסים יחד 16,000 שקלים בחודש, ומוציאים 19,000 בחודש - כלומר המאזן שלכם שלילי ואתם עומדים על גירעון של 3,000 שקלים בחודש. כעבור 3 שנים, הגירעון שלכם עם הריביות יגיע ל-120,000 שקלים! ככה אתה רוצה לחיות? להסתכל על כל שקל ולהמשיך לחלום על רווחה כלכלית כשהיא נמצאת במרחק יריקה ממך?"

וואו… עד כדי כך? זה יוצא כל כך הרבה?
"כן! ואתה יודע מה האבסורד? שבגלל התרבות הצרכנית שהתפתחה במאה ה-21, אנשים פשוט קונים, קונים וקונים. לא משנה אם זה במזומן, דרך צ'קים או באשראי שהקל על התהליך, אנשים פשוט לא שמים לב (וכנראה גם לא רוצים לשים לב) למה שיוצא להם מהכיס! שמע קטע - ניגשתי לאחת המשפחות שליוויתי אותן בעבר, ועוד לפני שהתחלנו את התהליך האבא אמר לי שהוא לא מוכן להוריד מהתקציב שמוקדש לילדים כי הם הכי חשובים לו. כשישבנו על ההוצאות שלו, ראיתי שעל הילד הוא הוציא 120 שקל בחודש על חוג במתנ"ס, בעוד הוא שורף 1,200 שקלים בחודש על סיגריות. כי למי נדאג אם לא לילדים שלנו?"


"למשפחה שלי מגיע הטוב ביותר"

ומה עוד יצא לי מלנהל נכון את הכסף שלי?
"אם עוד כמה מאות אלפי ואפילו מיליוני שקלים בחשבון הבנק לא מספיקים לך - אני יכול לספר לך שניהול כלכלי נכון ומחושב יצמיח אותך מבחינה אישית. אתה תלמד לנהל משברים בלי להתמוטט, ותצא מהם מחוזק ומחושל, אתה תעמוד ביעדים, תכבוש הישגים ותחווה סיפוק עצום. תקבל כלים ותצבור מיומנויות שיעצימו את החוזק המנטלי שלך, כך שתוכל לאסוף את עצמך גם במקרה של משבר כלכלי עתידי - שאגב, זה משהו שיכול לקרות לכולנו. לאף אחד אין תעודת ביטוח."

מעניין. אגב, שמעתי אותך טוען שאין הרבה הבדל בין עשירים לבין אנשים ממוצעים. אתה באמת חשוב כך?
"מאחר שאני נכנס למשפחות מכל שכבות האוכלוסייה, אני יכול לגלות לך שרוב 'העשירים' בכלל נוסעים ברכב יד שניה וגרים בבית רגיל. בדרך כלל, אלו שאתה רואה כאנשים אמידים - הם בסך הכול כאלו שיודעים להתנהל בצורה נכונה. זה לא שעומד לרשותם איזה עושר אגדי או מקורות מימון מסתוריים שלך אין. ישנם שני סוגי עשירים - 'עשירי האינסטגרם', שחיים חיי מותרות, אבל אין להם בסיס כלכלי יציב והם נמצאים בסטרס קבוע, ו'עשירי המציאות' - שמתנהלים בצורה נכונה מבחינה פיננסית ומשקיעים את מירב כספם באפיקים מניבים שונים. איזה עשיר אתה תרצה להיות?"

ברור שעשיר אמיתי! אבל כמה כסף באמת אוכל לחסוך בכל חודש?
"כמובן שזה תלוי בהוצאות הנוכחיות, בחובות הקיימים ובהכנסה שלך, אבל אני מבטיח לך שעם למידה נכונה תוכל לסגור את כל החובות שלך בצורה יעילה, לשפר את המאזן החודשי שלך ב-1,000 שקלים לפחות ולמעשה להשקיע עוד 12,000 שקלים בשנה רק מהכסף שחסכת. מדהים, לא?"

האמת שכן, אבל ממי אני יכול ללמוד התנהלות פיננסית נכונה?
"אני שמח ששאלת. מכיוון שנמאס לי לראות את המצב הפיננסי העגום אצל משפחות רבות, הכנתי סדרת סרטוני וידאו חינמית שמבוססת על שיטה זוכת פרס נובל לכלכלה, ומכילה טיפים, עקרונות, כלים וידע שאני מעניק ללקוחות שלי, ושאני עושה בו שימוש בעצמי. בסדרה הזו אני חושף איך ב-90 יום אנחנו יכולים לבנות תכנית פעולה מדויקת ומסודרת לסגירת המינוס והשתחררות מהעול הכלכלי. אגב, כבר בסרטון הראשון הכנסתי 3 טעויות נפוצות וקריטיות שיכולות לחסוך לך לפחות 30,000 שקל בטווח הארוך. קדימה, נסה אותי."


אופיר במהלך העבודה האינטסיבית על הסדרה.

שכנעת אותי בגדול! מילה אחרונה לסיום?
"אני לא הולך ללמד אותך לעשות כסף מחוף הים או משהו בסגנון. לא מוכר לך אשליות על כסף מהיר בלי עבודה. המקצוע שלי הוא לעזור למשפחות להתנהל בצורה נכונה ומושכלת, כדי שיוכלו לדאוג לעתיד בלי שום דאגות וסטרס מיותר. אני אוהב לעזור לאנשים, וזה ללא ספק הייעוד שלי בחיים, אבל קודם כל השינוי צריך לבוא ממך. תעשה את הסוויץ' הקטן הזה בראש, ותתחייב לעצמך לשנות את החיים לטובה - כי מגיע לך!"

לחצו כאן וקבלו את הסרטון הראשון בסדרה ישירות אליכם למייל!

 

 

 

 

אין בכתבה זו, שום הבטחה להכנסה או התעשרות מתחום הייעוץ הפיננסי, ההצלחה של כל תלמיד נמדדת ביכולתו האישית, המקצועיות ומספר גורמים נוספים.
יש לציין, שמוצע קורס התנהלות פיננסית נכונה בסיום צפיית סדרת הסרטונים למי שיראה לנכון להצטרף לקורס מסוג זה.
לעזרה או שאלות צור קשר [email protected]