״אבא נפטר. לצד האובדן הצלחתי למצוא נחמה וסיפוק לחור שנפער בלב״ כיצד ניתן להנציח ולהתגבר על אובדן היקרים לנו מכל?

זה קורה ברגע אחד. הם מגיעים, מודיעים לנו ש״זהו, זה נגמר״. מאותו הרגע אין אדם בעולם שמסוגל לשמוע דבר חוץ משקט מוחלט שמחריב את כל העולם לתוך חור שחור ענק בלב. הרגשת הבדידות העצומה שאף אחד לא מסוגל להבין. ברגע שאומרים ״אבא כבר לא איתנו״, ״אמא הלכה לעולמה״ או ״אחיך החזיר את נשמתו לבורא״. האנשים שהיו עמודי התווך שלנו בחיים מנתקים נשמתם ולנו נשאר רק זיכרון. אז מה אפשר לעשות כדי להנציח אותם ולהשאיר חלק מהם כאן איתנו? הצטרפו למסע להשגת ההנצחה המושלמת...

״אבא שלי, הגיבור שלי, האיש למשימות מיוחדות, זה שאין אצלו שום דבר שהוא בלתי אפשרי כשזה בשבילי.
הבן אדם הכי חזק שהכרתי פתאום לא נמצא כאן כדי לשמור עלי ולהגן מכל דבר רע שיכול לקרות לי בעולם...

אני זוכר את השיחות שלנו, את הצחוק שלו כשהייתי אומר משהו לא הגיוני, המבט הגאה הזה בפנים שלו בכל פעם שהייתי מסכים לבוא איתו לבית הכנסת. ואני בכלל לא אהבתי ללכת לשם. זה לא בשבילי… אבל איתו זאת הייתה חוויה שונה לגמרי.

רק כדי לראות את איך שכולם הסתכלו עליו בהערצה הייתי קם בשבע בבוקר, לובש חולצה לבנה, ומגיע לשבת לידו בתפילה… עברו 10 שנים מאז שאיבדתי אותו, 3650 ימים שאני לא מפסיק לחשוב מה הוא היה רוצה שאעשה בשבילו.

כל כך הרבה זמן כשבכל התלבטות שיש לי בכל סיטואציה בכל פרק בכל צומת בחיים שלי אני רק מנסה לחשוב ממה הוא היה יותר גאה בי… ואיך מנציחים את הבן אדם שנתן לי הרבה יותר ממה שאני אי פעם הייתי מסוגל לתת לאיזה שהוא בן אדם שהצליח להיכנס לחיים שלי?!

איך אני לוקח את הסופרמן שלי ודואג שהמורשת הענקית שלו תישאר כאן גם הרבה אחרי שהוא כבר לא כאן?

עמוק בפנים תמיד ידעתי שיש רק דרך אחת הגיונית שהוא היה רוצה שאני אעשה בשבילו… יש רק דרך אחת שבה אפשר להמשיך בצורה הכי טובה, הכי עמוקה והכי מרגשת את המורשת של הבן אדם הענק שהוא היה...

רק דרך אחת!״

אלה המילים של ח. בחור צעיר ששכל את אביו ובכל יום רודפת אותו המחשבה כיצד הוא יכול להנציח את אביו? כיצד הוא יכול לתת לו בחזרה טיפה קטנה מכל מה שהוא קיבל ממנו במהלך החיים? איך הוא יכול להשאיר על הארץ חתיכה קטנה מאבא שלו ולהבטיח שהמורשת שלו תשרוד ותחנך גם את דורות העתיד?

והאמת, שהמילים של ח. מתארות די טוב גם את מה שכמעט כל אחד ואחת מאיתנו, אותם אנשים שאיבדו את יקיריהם חשים כל יום. אז מה היא הדרך? איך אפשר לתת לבור שנפער בלב שובע? איך אפשר לספק אותו ולהרגיש את ההערכה והגאווה של היקירים שלנו בשמיים? 

יצאתי לפגוש את הרב זאב וקסברגר שעזר להנציח למעלה מ-1,000 איש בדרכו המיוחדת. במהלך 25 השנים האחרונות הוא מקדיש את חייו לעולם ההנצחה, עבור אלו שיקיריהם הלכו לעולמם.

בין לקוחותיו תוכלו למצוא שמות גדולים כמו הרב חיים קנייבסקי, רשת התעופה אל-על, צוללות צבאיות, משטרת ישראל וקהילת יהודי אתיופיה. אבל הראשונים בתור אצלו הם תמיד בני המשפחות הכואבות שאיבדו את היקר מכל. 


הרב זאב וקסברגר: ״אין דבר מרגש יותר מאדם שמספר כיצד הוא מרגיש שלם בפעם הראשונה מאז אובדן בן המשפחה״ 

זאבי, אפשר לקרוא לך זאבי נכון? 
״כן יקירי, ברור!״

לצפייה בהדרכת הוידאו החינמית שהכנתי עבורכם >>

אז זאבי תגיד לי, אתה מוכן להסביר לי על מה כל המהומה? למה בכל מקום שאני מדבר, חוקר ושואל על הנצחה שולחים אותי אלייך?
״ובכן ידידי, אני שמח לשמוע ששולחים אותך אלי, זה אומר שאתה מסתובב עם אנשים שמבינים את כובד החשיבות של ההנצחה. ומעבר לזה, חשוב שגם אתה תבין את חשיבות ההנצחה ובמילים מדויקות יותר - עילוי נשמת הנפטר.

תראה, לפי האמונה והמסורת היהודית - כאשר אדם נפטר והולך לעולמו, הנשמה שלו עולה למעלה בלי הכסף שהוא צבר ובלי הנכסים שהיו לו כאן בעולם הגשמי. הנכס היחיד שיש לנשמה בעולם העליון הם המעשים הטובים והמצוות שהאדם עשה במהלך חייו. האבסורד הוא שרק ברגע הזה האדם מבין כמה הייתה שווה כל עזרה לזולת שהוא עשה בדרך אגב, וכמה משמעותי היה כל חיוך שמאיר פנים בבוקר למוכר במכולת. דווקא כשהוא קולט כמה חשוב כל מעשה טוב שלו - הוא לא יכול לקיים מצוות יותר.

על פי האמונה, מקומה של הנשמה בגן העדן נמדד על פי כמות החסדים, הזכויות והמצוות שצבר האדם במהלך חייו. בעולם העליון הנשמה משתוקקת ונכספת לשבת לצד נשמות הצדיקים שנהנים מזיו השכינה, והאדם מצטער שלא קיים יותר מצוות, שלא הקדיש עוד כמה דקות לעזרה לזולת… אלא שלנו, הקרובים שנשארו מאחור, יש דרך לעזור לו ולהעלות את נשמתו למדרגות הגבוהות ביותר. כאשר בני המשפחה של הנפטר עושים מעשים טובים, כאשר הם תורמים לצדקה ועוזרים לזולת, הם בעצם ממשיכים את דרכו של הנפטר ובכך עוזרים לו להעלות את הנשמה עוד ועוד מדרגות. לעזרה הזאת של המשפחה קוראים עילוי נשמה."

אז זאבי, איך תכלס אנחנו יכולים להעלות את נשמת הנפטר למדרגות הגבוהות ביותר?
״שאלה מצוינת, והתשובה היא אחת - הכנסת ספר תורה לבית הכנסת! ספר תורה שמוקדש להעלאת נשמת הנפטר. כך שבכל יום תפילה בו מתפללים וקוראים מהספר דוחפים גבוה יותר את נשמת הנפטר ובנוסף מזכירים אותו כאן בעולם הזה״

אה… אבל האם כל אדם יכול להכניס ספר תורה? 
״לא, לא כל אדם יכול להכניס ספר תורה. ולכן, צריך לדעת איזה אדם יכול להכניס ספר תורה…
קודם כל, למרות הנתונים השגויים שמסתובבים בחוץ, חשוב לדעת שהכנסת ספר תורה מתאימה ליהודי חילוני בדיוק כמו שהיא מתאימה לאדם דתי. בנוסף, יהודים שחוו אובדן ו'שוברים את הראש' כיצד למצוא מנוחה ללב השבור, אנשים שאיבדו בני משפחה/חברים שומרי מסורת שהיו נוהגים להתפלל או לקיים מצוות יהדות, חברות וארגונים שרוצים לתרום משהו עם ערך מאוד גדול וקדוש כמו ספרי תורה...״

אוקיי ולמי זה לא מתאים?
״קודם כל, הכנסה של ספר תורה לא מתאימה לגויים. יהודים בלבד יכולים לתרום ספר תורה. בנוסף, אנשים שלא מתאימים הם אנשים שמחפשים 'הנצחה זולה'. כלומר, אנשים שלא רוצים להשקיע ביקיריהם ולתרום תרומה שמכבדת את הנפטרים אלא רק לעשות משהו כדי להגיד 'עשיתי'. אנשים כאלה לא יכולים להכניס ספר תורה לבית הכנסת״

הלכתי להיפגש עם מכלוף אבגי (54). אבגי, אדם מכובד מאוד בדרום בארץ, שהכניס לא מזמן ספר תורה מעוטר לבית הכנסת ״כתר תורה״ בשכונת דרום בב״ש. משיחה קצרה אני יכול להבין שהדת היא דבר חשוב עבור אבגי, אבל לא משהו שמגביל אותו מלחיות את חייו ולהגשים את החלומות שלו...
 


מכלוף אבגי: תחושת גאווה והרגשה כאילו אבא מסתכל עליי מלמעלה, גאה בבן שלו שהמשיך אותו ודאג לקיים את כל רצונו

מכלוף, מה הסיבה שבגללה החלטת לתרום ספר תורה?
״תראה, אבי נפטר לפני לא מעט שנים. מאז לכתו חלומי הגדול ביותר היה לעלות את נשמתו בדרך המכובדת ביותר שיכולתי לחשוב עליה. מעבר לזה, ידעתי גם שלאבא שלי לא הייתה את היכולת הכלכלית להכניס ספר תורה בחייו לבית הכנסת והוא היה רוצה לעשות את זה מעבר לכל דבר אחר.

למעשה, כמעט כל אדם מסורתי/דתי חולם על תרומת ספר תורה. הייתי בטוח שכדי להרגיע את הנפש הכואבת על לכתו הדבר הנכון ביותר יהיה לעשות זאת בעצמי.״


בוא נדבר דוגרי, האם אתה באמת מרגיש הקלה על הנפש?
״אין לי מילים לתאר את מה שאני מרגיש מהרגע בו כתבנו את האותיות האחרונות אצלי בבית בטקס חגיגי שבסופו הכנסנו את הספר בתהלוכה גדולה לבית הכנסת. אדם ששכל אדם קרוב כמו אבא, אמא, אח או אחות יודע על מה אני מדבר. התחושה אף פעם לא עוזבת את הגוף, הכאב תמיד נשאר שם, מעין מועקה חזקה על הלב.

והתחושה אותה הרגשתי כאשר הכנסנו את ספר התורה הייתה התפרקות של המועקה הזאת. תחושה כאילו מטען ששקל טון פשוט התפרק ונפל מהחזה. הרגשתי קל יותר, מאושר יותר, כאילו אנרגיה מטורפת של חיים שנעלמה ממני מאותו יום בו איבדתי את אבי חזרה אלי במכה אחת.

מאז, החיוך דבוק לפנים, תחושת גאווה והרגשה כאילו אבא מסתכל עליי מלמעלה, גאה בבן שלו שהמשיך אותו ודאג לקיים את כל רצונו. אני מאחל לכל אדם שחווה אובדן להרגיש את מה שאני מרגיש״

לצפייה בהדרכת הוידאו החינמית שהכנתי עבורכם >>

״אה, זה פשוט… קודם כל אתה מתקשר לחברה מסודרת לכתיבת ספרי תורה. חברה כזאת שמחזיקה סופרי סת״ם מקצועיים, יראי שמיים עם ניסיון גדול בתהליך כתיבת הספר. לאחר יצירת הקשר עם חברה מקצועית, קובעים להיפגש. מגיעים לפגישה כדי לראות את ההצעה ואת החוזה. באותו זמן בוחרים את סוג הכתב (יכול להיות כתב ספרדי או אשכנזי או 100 סוגים אחרים) ואת הסופר. אם אתה הולך לחברה מקצועית אז יראו לך 3-4 דוגמאות מתאימות דווקא לך.  

אחרי שהחלטת על כתב וסופר, סוגרים עסקה. כזה פשוט. מיד לאחר מכן כתיבת הספר מתחילה וקובעים תאריך סיום בו תקבל את ספר התורה אחרי שהוא מוכן. לרוב, התהליך לוקח כשנה של עבודה מאוד סיזיפית בה סופר הסת״ם כותב כל אות בדיוק ובעבודה מאוד מאומצת.

בסיום כתיבת הספר, בחודש האחרון מתחילים בבחירת העיצוב לספר התורה. אם זאת האצבע איתה קוראים, עצי החיים, בית לספר, תיק, כיסוי, רימונים בראש הבית, כתר וכו׳…

לאחר מכן, יש אנשים שנוהגים לסגור אולם אבל אפשר גם בבית מי שיכול. מזמינים רכב לתהלוכה, בזמנו השתמשנו ברכב שלי. כמובן מתאמים עם המשטרה שסוגרים את הרחוב, סוגרים קייטרינג ומזמינים את הקרובים, החברים והמשפחה לטקס כתיבת האותיות האחרונות בספר. 

ולבסוף, מכניסים את ספר התורה לארון הקודש בבית הכנסת. וזאת כמובן זכות והרגשה שאי אפשר לתאר במילים ואני מאחל לכל אדם, לא רק למי שאיבד קרוב משפחה, באמת לכל אדם להכניס ספר תורה.״

אני חוזר לרבי וקסברגר כדי לשאול אותו: תגיד רבי, מה באמת יוצא לי מהכנסת ספר התורה? 
״שאלה חשובה איש יקר, דבר ראשון והחשוב ביותר הוא כמובן עילוי נשמת הנפטר. כמו שאמרנו קודם בן אדם שנפטר מהעולם ונמצא בעולם הבא לא יכול להתקדם בקרבה שלו אל השם יתברך. הדבר היחיד שיכול לקדם אותו זה אדם שנמצא כאן ואומר עליו קדיש, מכניס לכבודו ספר תורה לבית הכנסת וזה שקוראים בספר התורה שעליו שמו כתוב 3 פעמים בשבוע.

בנוסף, שמו של האדם הולך לפניו. וכדי להיות אדם מכובד ומוערך, כדי לעשות מצוות ומעשים טובים וכדי לעזור לקהילה שלך אין דבר טוב יותר מאשר הכנסת ספר תורה. כיוון שזאת מצווה שאתה עושה עבור כל החברים וכל הסביבה שלך. ברגע שיש ספר תורה בבית הכנסת, ספר שאתה הכנסת, כולם מרוויחים מצווה גדולה בזכותך.

דבר אחר הוא מילוי החלל בלב. אותו החלל שקשה למלא כשחווים אובדן של קרוב משפחה אהוב. הכוח והעוצמה של הכנסת ספר תורה בהחלפת תחושת הכאב בתחושת רווחה הם בלתי ניתנים להסבר. ואין ספור אנשים שהחליטו להנציח את יקיריהם באמצעות הכנסת ספר תורה מתארים תחושות שחרור אדירות. לא פעם תשמע אנשים שאומרים 'סוף סוף חזרתי לחיים נורמאליים' אחרי שהכניסו ספר תורה.״

זאבי, מה העלות של הכנסת ספר תורה שכזה? 
״זה כמו שתשאל אותי מה העלות של של בן משפחה שלך? תראה, אי אפשר לקנות בן משפחה, יש דברים שהם יקרים מכסף. גם אנחנו לא ״קונים״ ספר תורה, אנחנו תורמים אותו. חשוב להבדיל בין שני המונחים האלה כי הרבה אנשים מתבלבלים, כשאנחנו אומרים ״לתרום״ אנחנו מתכוונים לנתינה למען מטרה כלשהי ללא בקשת תמורה. כלומר, כאשר אנחנו תורמים ספר תורה אנחנו לא חושבים על ״מה אני מקבל בתמורה?״ אנחנו עושים את זה כדי לתת מצווה גדולה מאוד לעילוי נשמת היקר לנו מכל. 

כדי לתת את הדבר הגדול ביותר שאנחנו יכולים לתת, אנחנו נתרום דווקא ספר תורה. חשוב להבין גם שהכנת  ספר תורה זה תהליך ארוך ומורכב שדורש המון עבודה ולא כל סופר יכול לעשות את זה. כתיבת סת"ם (ספרי תורה, תפילין, מזוזות ומגילות) היא נושא מורכב, ומתבססת על דינים המפורטים בספרי הלכה. בספר התורה, כתובים כל החוקים והמצוות שקיבל עם ישראל מידי הקדוש ברוך הוא בהר סיני, והכוונה היא ל613 מצוות.   

כשהאחרונה שבהן, מחייבת כל אדם מישראל לכתוב לעצמו ספר תורה. ועל פי ההלכה, אם הוא לא יודע לכתוב ספר תורה - אז אפשר לשכור אדם שיודע לכתוב ספרי תורה, כדי שיכתוב בשבילו ספר תורה - וזהו הסופר סת"ם. 
ומכיוון שנאמר בהלכה "שליחו של אדם כמותו", סופר הסת"ם הופך להיות השליח שלנו לקיום מצוות כתיבת ספר התורה, וזה כאילו שאנחנו בעצמנו כותבים את ספר התורה. חובה נוספת על פי ההלכה, היא שספר התורה ייעשה כולו מן הטבע. לכן הוא עשוי מקלף עור של בהמה כשרה, הוא נכתב בעזרת נוצה של עוף טהור, והדיו השחורה של הסופר - עשויה מעץ "הפצים", שגם הוא כמובן מן הטבע.

מעבר לכך, כל ספר תורה מורכב מ63 יריעות קלף שנתפרות אחת לשניה בעזרת מה שניתן לקרוא לו חוט - שהוא בעצם גיד של חיה טהורה, ועל כל יריעה, נכתבים 4 עמודים. 

זה אומר, שספר תורה איכותי וכשר מכיל מאתיים ארבעים ושמונה עמודים, והוא נכתב בדרך כלל במשך שנה שלמה על ידי סופר הסת"ם בקדושה וטהרה, וחובה לכתוב אותו על פי כל כללי ההלכה, שאם לא כן הוא פסול ואיש לא יקרא בו.

החשיבות של ספר תורה כשר ומהודר ברמה גבוהה לבית הכנסת, נובעת מהעובדה הפשוטה שככל וספר התורה מהודר יותר, כך ירצו הרב ואנשי הקהילה לקרוא דווקא בו בתפילה. 

ואם הספר תורה לא מהודר - אז פשוט לא יקראו בו יותר, וחשוב שתדעו שאין פשרות בעניין הזה, ובמקרה הטוב, יגידו לכם שלא קוראים יותר בספר התורה. אבל אם לא יהיה נעים ולא ירצו לפגוע ברגשותיכם - אז לעולם לא יספרו לכם וגם לא תדעו שלא קוראים בספר התורה שלכם - והוא יעלה אבק אי שם בחלקו האחורי של ארון הקודש בבית הכנסת.

לכן, בגלל חשיבות העבודה, הדיוק והמיומנות שבה מחיר של ספר תורה יכול להגיע למאה אלף שקלים. 
 

וואו זה לא יקר? 
״יקר? אביך יקר? אחרי שנים שבהם גידל אותך, עבד בשביל שיהיה לך מה לאכול, לשתות להנות ולשמוח ועזר לך בכל רגע בחיים אתה יכול להגיד יקר? הוא הוציא בחייו מעל מיליון שקלים כדי שאתה תוכל לראיין אותי היום.
 

מעבר לכך, אתה צריך להבין סופר סת״ם שנבחר בקפידה, ע״פ סוג הכתב שבו הוא כותב (יש אשכנזי, עדות מזרח ובכל סוג עשרות סגננות כתב שונים ומגוונים) צריך לכתוב ספר שלם שאין בו טעות אפילו הקטנה ביותר, הפסיק הכי קטן שלא נכתב בדיוק גורר פסילה של כל הספר וכתיבה מחדש. ומדובר על 304,805 אותיות. כמות הריכוז והמאמץ גורמות לכך שסופר סת״ם נאלץ לכתוב עמוד אחד בלבד ביום, ככה 245 עמודים.״


וואו, ואיך אני יכול לדעת שכותבים את ספר התורה שלי בדיוק בהקפדה הזאת?
"אני שמח שאתה שואל, כי יש לי תשובה בדיוק בשבילך. בימים אלו ממש יצאתי בסדרה של סרטונים חינמים על הנצחת יקירי לב שהלכו לעולמם על ידי כתיבת ספר תורה לעילוי נשמתם. הסדרה הזו נוצרה מסיבה אחת בלבד: לעזור לכל מי שרוצה להנציח את הנפטרים. אני רוצה שכולם יוכלו לעשות זאת בבטחה על ידי בחירת סופר הסת"ם הנכון שיעבור איתם את כל השנה המשמעותית הזו בצורה הכי טובה שאפשר - מהיום שבו יחליטו להתחיל ועד היום הגדול שבו יכניסו את ספר התורה לבית הכנסת ויעזרו לנשמות יקיריהם בעולם העליון."

איך אפשר לצפות בסרטונים האלה?
"זה הכי פשוט בעולם: אני מצרף לכאן קישור מיוחד שכל מי שלוחץ עליו ונרשם מקבל ישירות למייל שלו גישה מיידית לסרטון הראשון בסדרה. ואם בזכות הכתבה שלך אנשים יצפו בסדרה, אני את שלי עשיתי. מספיק לי לדעת שעזרתי לאדם אחד, למשפחה אחת, להיזהר מנוכלים וללכת בדרך הנכונה ביותר להנצחת אהובם המנוח."

כדי לקבל גישה ולצפות בסדרת הסרטונים לחצו כאן על הקישור >>>