5 דרכים להגדלת ההון העצמי לרכישת דירה או פשוט לחיסכון לטיול הבא!

אנחנו בני האדם באופן טבעי מחפשים את היציבות בחיים וזה מתבטא בזוגיות, עבודה, פרנסה וכמובן הדובדבן בקצפת של הפרנסה זה דירה בבעלותנו. הבעיה? שבשנים האחרונות יוקר המחייה המתבטא בעליית מחירים בכל תחום ובעיקר במחירי הדירות, מרחיקות אותנו מיום ליום.

הבעיה מתחילה כאשר נדמה לנו שלפנינו האפשרות לקנות דירה עם הון מינימלי, ללכת על זה ולא להבין את המשמעויות. המשמעויות? חובות ענק לבנק בהחזר המשכנתא וחוסר יכולת לקבל שמדובר בהלוואה רגילה שמטרתה לקחת מאיתנו כמה שיותר כסף.

המציאות האכזרית היא שהאדם הממוצע שלוקח משכנתא של מיליון שקלים, מחזיר לפחות 2 מיליון, כלומר על כל שקל שניקח, נחזיר לפחות פי 2. המחשבה הזאת כי שכירות היא בזבוז של כסף וכדי להשקיע ברכישת דירה היא מוטעית, מאחר ויש מקרים שכדי להשקיע בשכירות, ולחסוך עוד כסף במשך עוד מספר שנים, להגדיל את ההון העצמי ולהקטין את ההחזר לבנק.

 

דמיינו סיטואציה בה החלטתם לרכוש דירה. אתם תוציאו את כל החסכונות שלכם, כל שקל מוחבא בכל תוכנית וקרן חיסכון יחד עם העובר ושב שלכם על מנת להקטין את המשכנתא ככל הניתן. ובכך עשיתם את הטעות הגדול ביותר והיא? הפסדתם את המינוף. אבל במקום להרחיב בואו נדבר על מספר דברים שיעזרו לכם להקטין את המשכנתא ו/ או להגדיל את ההון העצמי.

  1. כיום קיימות קרנות רבות עם תשואה של 3-4 אחוז. קרנות שאם תשקיעו בהם כל חודש כ- 2000 שקלים, במשך מספר שנים תוכלו להוסיף להון העצמי שלכם עשרות אלפי שקלים. ובעוד כמה שנים תגדילו את ההון העצמי וכבר להחזיר כמה אלפי שקלים פחות לבנק.
  2. במידה והחלטתם על דירה, חישבו על דירה להשקעה במחיר נמוך ללא מעורבות ריגשית. בדקו את גובה ההחזר החודשי שלכם, ותכננו שמחיר השכירות על הדירה תהיה גבוהה מגובה המשכנתא.
  3. במידה ויש לכם הון עצמי בדקו  קופות וקרנות עם החזרים שונים (תשואה סולידית או בסיכון יותר גבוה) ויש סיכוי כי בשנה הקרובה כבר תעשו כמה אלפי שקלים. זיכרו כי החוק הכלכלי הכי נפוץ הוא שהבורסה תמיד במגמת עלייה וניתן לעשות 3-8 אחוז בממוצע לאורך השנים. בעוד שהשקעה בדירה עלולה להביא אתכם לחובות.
  4. קרן השתלמות- במידה ויש לכם תיק עצמאי ולא עשיתם, השקיעו בקרן השתלמות שתניב לכם תשואה יפה בדמי ניהול נמוכים וגם תהיו פטורים ממס הכנסה על סכום זה. מומלץ לנצל את קרן ההשתלמות במלואה. במידה ואתם שכירים ואין לכם קרן השתלמות, בקשו מהמעסיק. לפעמים שווה לבקש קרן השתלמות מאשר העלאה במשכורת, שכן גם המעסיק מרוויח מכך.
  5. הגדירו חיסכון נזיל כל חודש אפילו של 500-1000  שקלים, ובמידת הצורך יהיה לכם כסף נזיל שיעזור לכם לרכישת הדברים שלהם אתם זקוקים/ חופשה ועוד, וזאת ללא לקיחת הלוואה בריבית גבוהה.

קיימת מחשבה כי רכישת דירה הופכת את הדירה לשלכם, אבל לא בדיוק, מאחר והיא בבעלות הבנק. שווה להמתין בסבלנות מספר שנים לפעמים ולחסוך עוד מאשר להשקיע ישירות בדירה ולהפסיד את ערך הכסף.

דברים אלו מבוססים על התנהלות של אנשי העסקים הגדולים והמובילים בעולם, ועל פי תורת הכלכלה של מספר יועצי נדלן והתנהלות כלכלית.

 

 

התנהלות כלכלית נכונה היא הבסיס למינוף הכסף. חוק ידוע בכלכלה הוא שכל הזדמנות שיש לעשיית כסף ואנחנו לא מנצלים אותו, אנחנו מפסידים כסף. כיום יש מעל 10 דרכים למינוף הכסף, כאשר הבסיס זה להבין כי ישנם דרכים מיידיות לעשות כסף. במעל 90% מהמקרים רכישת דירה נעשית בהון של 25%, שזו הדרישה של הבנק. ורואים כיצד יותר ויותר צעירים לא עומדים בהחזר החודשי וכיצד ההלוואה הפשוטה למראית עין הופכת להיות חוב שלא נגמר לעולם. שווה להתייעץ ולחשוב כיצד למנף את הכסף בכל רגע נתון.